Սուպերմարկետները շուկայի հաճախորդներին խլել են. Կոմիտասի շուկայի վաճառողներ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՏեղաշարժման սահմանափակումների դեպքում ինչպե՞ս են աշխատում մթերային շուկաները: Արդյո՞ք շուկաներում առևտուրն ընթանում է բնականոն ձևով, արդյո՞ք միայն տեղի բնակիչներին սպասարկելը, չի նվազեցնում առևտուրը: Այս և այլ հարցերի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցեց Կոմիտասի շուկայի բացօթյա հատվածում առևտուր իրականացնողների հետ:
Մեր նկարահանումների ընթացքում նկատելի էր, որ Կոմիտասի շուկայի ներսում տաղավարներն ազատ են, մի քանիսն է զբաղեցված մրգերով, չրերով, համեմունքներով, սակայն առևտուր անողներ չնկատեցինք: Վաճառողների խոսքով՝ քաղաքացիները նախընտրում են գնումներ կատարել շուկայի բացօթյա հատվածից:
Առևտրականները նշում են, որ առևտուրն արտակարգ դրության օրերին շատ է նվազել: Տեղաշարժման խնդրի պատճառով, շուկայից օգտվում են միայն տարածքի բնակիչները: Առևտրով զբաղվողները հիմնականում վերավաճառողներն են, ապրանքը ամեն օր գնում են Մալաթիա և Մեյմանդար շուկաներից: Գյուղացիների և հաճախորդների թվի նվազումը վաճառողները բացատրեցին ճանապարհների փակ լինելու և քաղաքացիների տեղաշարժման խնդրի սահմանափակումների հանգամանքով:
«Ժողովուրդը շատ քիչ է դուրս գալիս, վաճառողներն էլ են քչացել: Գյուղացիներից քչերն են գալիս շուկա այս օրերին, պատմում է վաճառողներից մեկը»:
Մեկ այլ վաճառողուհի մեզնից հարցնում է, ինչպե՞ս է, որ մեծ առևտրի կենտրոնները աշխատում են, իսկ փոքր կրպակներում, որտեղ վարակվելու ռիսկը քիչ է, չեն աշխատում.
«Թող դուրս գան տեսնեն դուրսը ինչ է կատարվում, ինչքան մարդ կա, իսկ աղքատ խավը, որ հացի խնդիր ունի և օրավարձով աշխատող են, նստած են տանը: Առևտուրը չկա, միայն մոտիկ շենքերից են գալիս, տրանսպորտ չկա, որ կարողանան շուկայից առևտուր անել».նշում է վաճառող կանանցից մեկը:

Супермаркеты перетянули покупателей с рынков: Продавцы рынка на Комитаса (видео)
Как работают продуктовые магазины при ограничении передвижения? Идет ли торговля на рынках нормально, не уменьшает ли торговлю обслуживание только местных клиентов? «А1+» побеседовал об этих и других вопросах с продавцами на открытой части рынка Комитаса.
Во время сьемок было заметно, что внутри рынка Комитаса лавки свободны, только несколько из них были заняты фруктами, сухофруктами, пряностями, однако мы не заметили покупателей. По словам продавцов, граждане предпочитают делать покупки на открытом участке рынка.
Торговцы отмечают, что в дни чрезвычайного положения торговля значительно уменьшилась. Из-за проблем с передвижением рынком пользуются только местные жители. Торгуют в основном перепродавцы, ежедневно покупающие товар на рынках Малатии и Меймандара. Уменьшение числа сельчан и клиентов торговцы объяснили перекрытыми дорогами и ограничениями передвижения граждан.
Другая продавщица спрашивает нас: как это так, что большие торговые центры работают, а в маленьких ларьках, где риск заразиться низкий, не работают:
«Пусть выйдут посмотрят, что творится снаружи, сколько людей, а бедные люди, у которых проблема с пропитанием и которые работают с посуточной оплатой, сидят дома. Торговли нет, только из близлежащих зданий приходят, транспорта нет, чтобы смогли отвезти продукты с рынка», - отметила одна из продавщиц.