Ակցիա անող բազմանդամ ընտանիքի հորը ոստիկանությունը ազատ է արձակել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔաղաքացի Միքայել Մարգարյանը այսօր իր ֆեյսբուքյան էջում կեսօրին տեղեկացնում էր, որ իր հոսանքը անջատել են և եթե մեկ ժամվա ընթացքում չմիացնեն, ապա ինքը բողոքի ակցիա կանի Կառավարություն դիմաց։
Հոսանքը չմիացվեց և Միքայել Մարգարյանը, ինչպես և խոստացել էր, Կառավարության դիմաց ակցիա անցկացրեց։ Ոստիկանները ամեն կերպ արգելել են նրան, պահանջելով նաև դադարեցնել ակցիայի նկարահանումը, որից հետո ձեռնաշղթա են հագցրել և տարել ոստիկանության բաժանմունք:
«Ա1+»-ը կապ հաստատեց Միքայել Մարգարյանի հետ: Նա մեզ տեղեկացրեց, որ երեք ժամ մնացել է ոստիկանության բաժանմունքում, կազմվել է արձանագրություն, որից հետո ազատ է արձակվել:
«Ունենք մեծ ընտանիք՝ 8 հոգով ենք ապրում, 5 երեխաներս, կինս և տարեց մայրս: Բնականաբար, մեր փետրվար ամսվա էլեկտրաէներգիայի գոմարը գերազանցել է 100000 դրամը և հիմա գումարվել է նաև մարտ ամսվանը 150000 դրամ: Կառավարության շենք ներկայացել եմ մենակ, երեխաները եղել են մեքենայում։ Մտել եմ լայվ՝ կոչ անելով, թե՝ ով ունի այս խնդիրը, գան Կառավարությանը տեղեկացնեն: Ոստիկանները մոտեցան, ասացին ակցիա իրականացնելը անթույլատրելի է: Ասեցին անջատի ուղիղ հեռարձակումը։ Այդ պահին կառավարության դիմաց տեսա պատգամավոր Սասուն Միքայելյանին, նրան դիմեցի, սակայն նա արհամարհեց և նրա ներկայությամբ ոստիկանները տապալեցին ինձ գետնին և ձեռնաշղթաներ հագցրեցին: Երեխաներս մեքենայի միջից դա տեսնելով եկան ինձ օգնության: Տապալեցին նաև երկու տղա երեխաներիս և բերման ենթարկեցին, նրանցից մեկը անչափահաս է: Արձանագրել են, որ բողոքի ակցիա ենք իրականացրել: Նշել են, որ երեխաներն էլ են ակցիային մասնակցել, ինչը բացահայտ սուտ է: Արձանագրել են, որ չենք ենթարկվել պարետի ՝ակցիա չիրականացնելու հրամանին:
Միքայել Մարգարյանը նաև նշեց՝ խնդրել է, որ իրենց հանրային պաշտպան հատկացնեն կամ մարդու իրավունքների պաշտպանին զանգեն, սակայն ոստիկանությունն ասել է, որ դա իրենց խնդիրը չէ, և իրենք պետք է այդ հարցով զբաղվեն:
Միքայել Մարգարյանը նաև նշեց, որ իրենց տունը շարունակում է հոսանքազրկված մնալ և երեխաները զրկված են դաս անելու հնարավորությունից:

Полиция освободила отца многочисленного семейства, проводившего акцию (видео)
Гражданин Микаэл Маргарян сегодня сообщал на своей странице в фейсбук, что его электричество отключили, и если в течение часа не включат, он проведет акцию протеста напротив Правительства.
Электричество не включили, и Микаэл Маргарян, как и обещал, провел акцию напротив Правительства. Полицейские всячески препятствовали ему, требуя также прекратить сьемку акции, после чего надели наручники и отвели в полицейское отделение.
«А1+» связался с Микаэлом Маргаряном. Он нам сообщил, что вчера три часа пробыл в полицейском отделении, был составлен протокол, после чего его освободили.
«У нас большая семья, нас 8 человек, 5 детей, моя жена и пожилая мать. Разумеется, наша сумма за электричество в феврале превысила 100000 драмов, и сейчас прибавилось также 150000 драмов за март. Я явился в здание правительства один, дети были в автомобиле. Я вышел в лайв, призывая всех, у кого есть эта проблема, прийти и проинформировать Правительство. Подошли полицейские, сказали, что проводить акцию не разрешается. Сказали: выключи прямую трансляцию. В этот момент напротив правительства я увидел депутата Сасуна Микаеляна, обратился к нему, однако он проигнорировал, и в его присутствии полицейские повалили меня на землю и надели наручники. Дети, увидев это из машины, пришли мне на помощь. Повалили также двух моих мальчиков и задержали, один из них – несовершеннолетний. Зафиксировали, что провели акцию протеста. Отметили, что дети также участвовали в акции, что является явной ложью. Зафиксировали, что мы не подчинились приказу коменданта о непроведении акций.
Микаэл Маргарян также отметил: попросил, чтобы им предоставили общественного адвоката или позвонили защитнику прав человека, однако полиция сказала, что это – не их проблема, и они должны заниматься этим вопросом.
Микаэл Маргарян также отметил, что их дом продолжает быть обесточенным, и дети лишены возможности делать уроки.