Քրգործ՝ «Հին Երևան»-ի կառուցապատման ընթացքում կրկնակի տույժից հետո խախտումներով շինարարությունը շարունակվելու առթիվ
2020թ. մարտի 6-ին «hraparak.am» կայքում հրապարակվել էր «Մարությանին կալանավորելու հիմքե՞ր կան» վերտառությամբ հոդված, համաձայն որի քաղաքային իշխանությունների թողտվությամբ 1 տարի շարունակ «Հին Երևան»-ի կառուցապատումն իրականացվում է առանց համապատասխան թույլտվության: Հոդվածում ՀՀ մեկ այլ համայնքի ղեկավարին առաջադրված մեղադրանքի, մեղսագրվող արարքի հետ համեմատությամբ դատողություններ են արվել քրեական հետապնդման գործառույթի ընտրանքային իրականացման վերաբերյալ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացվող ԶԼՄ-ների մշտադիտարկման արդյունքում հրապարակումն առանձնացվելուց հետո Երևան քաղաքի  դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի համատեքստում սկսվել է ուսումնասիրություն: Այդ շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանից պահանջվել և ստացվել են «Հին Երևան»-ի կառուցապատմանն առնչվող փաստաթղթերը՝ Երևանի քաղաքապետի որոշումները, քաղաքապետի որոշման հիման վրա թողարկված գլխավոր հատակագծերը, շինարարական աշխատանքների հաստատված նախագծերի և շինթույլտվությունների  վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրմամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 29.08.2013թ. որոշմամբ Երևան քաղաքի գլխավոր պողոտայի` Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքների նկատմամբ ճանաչվել է բացառիկ` գերակա հանրային շահ՝ «Հին Երևան» համալիրի նախագծի իրականացման նպատակով: Ըստ ստացված փաստաթղթերի՝ սկսած 2015թ. սեպտեմբերից մինչև 2019թ. դեկտեմբեր Երևան համայնքի կողմից 4 ընկերությունների տրվել են համապատասխան ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքներ, որոնք համաձայնեցվել են իրավասու մարմնի և օրենքով սահմանված այլ շահագրգիռ մարմինների հետ: Իսկ 2016-ից 2019թթ. այդ ընկերություններից 3-ին տրվել են շինթույլտվություներ, որոնց նախագծերը համաձայնեցված են ՀՀ մշակույթի նախարարության, օրենքով սահմանված այլ շահագրգիռ մարմինների հետ:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ շինթույլտվություն ստացած ընկերություններից մեկը համաձայնեցված նախագծի պահանջներից դուրս վերգետնյա հարկի շինարարական աշխատանքներ է իրականացրել, ինչի համար Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ենթարկվել է կրկնակի վարչական տույժի: Նկատի ունենալով, որ ընկերությունը կրկնակի վարչական տույժի ենթարկվելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում շարունակել է նախագծի խախտումներով իրականացվող շինարարությունը, դեռևս նշված հոդվածի հրապարակումից առաջ Երևանի քաղաքապետը դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազին: Այդ հաղորդումը և կից փաստաթղթերն ուղարկվել են ոստիկանություն՝ դրանց հիման վրա նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու հանձնարարությամբ, ինչի արդյոնքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և իրականացվում է նախաքննություն:
Այսինքն դատախազության ուսումնասիրությամբ «Հին Երևան» նախագծի կառուցապատումը քաղաքային իշխանությունների դրսևորած անգործության կամ թողտվության պատճառով խախտումներով իրականացվելու հանգամանքը չի հիմնավորվել։

Уголовное дело по факту продолжения нарушений при застройке “Старого Еревана”
Генеральная прокуратура Республики Армения распространила сообщение относительно статьи  “Есть основания для ареста Марутяна”, опубликованной на сайте hraparak.am.
“6 марта 2020 г. на сайте hraparak.am была опубликована статья под названием “Есть основания для ареста Марутяна”, согласно которой при попустительстве городских властей на протяжении года застройка “Старого Еревана” осуществляется без соответствующего разрешения. В статье, на основе обвинений, предъявленных руководителю другой общины Армении, а также с обвинениями в инкриминируемом деянии, делались суждения относительно выборочного осуществления функции уголовного преследования.
После публикации в результате мониторинга СМИ, осуществляемого Генпрокуратурой Армении, в контексте функции по защите государственных интересов, в прокуратуре города Еревана началось расследование. В рамках этого проекта от мэрии Еревана потребовали и получили документы, касающиеся застройки “Старого Еревана”, решений мэра Еревана, генеральные планы на основании решения мэра, документы об утвержденных проектах строительных работ и разрешениях на строительство.
В ходе расследования выяснилось, что 29.08.2013 г.  в отношении территории, окруженной улицами Абовяна, Павстоса Бюзанда, Езника Кохбаци, Арами и главного проспекта Еревана, проект комплекса “Старый Ереван” был признан исключительным общественным интересом с целью реализации. Согласно полученным документам, начиная с сентября 2015 года по декабрь 2019 года, общиной Еревана 4 компаниям были даны соответствующие архитектурно-планировочные задания, которые были согласованы с компетентным органом и другими заинтересованными органами, установленными законом. А с 2016 по 2019гг. 3 из этих компаний были выданы разрешения на строительство, проекты которых были согласованы с Министерством культуры Армении, с другими заинтересованными органами, установленными законом.
В ходе расследования выяснилось, что одна из компаний, получивших разрешение на строительство, вне согласованных требований проекта осуществила строительные работы по надземному этажу, за что мэрия Еревана подвергла ее двойному административному взысканию. Учитывая, что компания в течение года после двойного административного взыскания продолжала строительство, осуществляемое с нарушениями проекта, еще до публикации указанной статьи мэр Еревана обратился к генеральному прокурору Армении. Это сообщение и приложенные к нему документы направлены в полицию с поручением о подготовке материалов и даче им хода, в результате чего возбуждено уголовное дело по признакам статьи 315.1 УК Республики Армения, ведется предварительное следствие.
То есть, согласно расследованию прокуратуры, факт бездействия или попустительства городских властей при осуществлении застройки проекта “Старый Ереван” не обоснован.