Մինչեւ 1,5 միլիոն դրամի դեպքում հարկադիր գանձման գործողություններ չեն իրականացվի․ ՊԵԿ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ հանրապետությունում հայտարարված արտակարգ դրության ժամանակահատվածում և դրանից հետո՝ անորոշ ժամկետով, ընդառաջելով հարկ վճարողներին, ՊԵԿ իրավաբանական վարչությունը մտադիր է չիրականացնել մինչև 1,5 միլիոն դրամ պարտավորությունների մասով չկատարված պարտավորությունների գանձման՝ իր հայեցողական լիազորությունը։ Այսինքն, եթե հարկ վճարողի պարտավորությունների հանրագումարը չի գերազանցի 1,5 միլիոն դրամը, ապա նրա նկատմամբ չեն իրականացվի հարկադիր գանձման գործողություններ: Մասնավորապես՝ դրանց գանձման վերաբերյալ հարկային մարմնում հարուցված վարչական վարույթների շրջանակում չեն կայացվի գանձման որոշումներ, ինչպես նաև չեն իրականացվի արգելադրման գործողություններ։
Հաշվի առնելով, որ ժամկետանց հարկային պարտավորությունների գանձման վարչական վարույթները հարուցվում են էլեկտրոնային համակարգի միջոցով հարկ վճարողներին ուղարկվող ծանուցումներով (ծանուցումները հարկ վճարողներին ավտոմատ ուղարկվում են ժամկետանց հարկային պարտավորությունների առաջացումից հետո 4-րդ օրը), հայտնում ենք, որ դրանք ուղարկվելուց հետո հարկ վճարողի պարտավորությունների հանրագումարը 1,5 միլիոն դրամը չգերազանցելու դեպքում գանձման որոշումներ չեն կայացվի և ծանուցումներն ուղարկվելուց հետո 30-օրյա ժամկետում ծանուցման հիման վրա հարուցված վարչական վարույթները կհամարվեն դադարած։ Այդ վարույթներով չգանձված պարտավորությունները կփոխանցվեն և կմիացվեն հաջորդ ժամանակաշրջանների պարտավորություններին և այն պահից, երբ դրանց հանրագումարը կգերազանցի 1,5 միլիոն դրամը, հարկային մարմնի կողմից հարուցված նոր վարչական վարույթների շրջանակում կկայացվեն այդ պարտավորությունների գանձման որոշումներ և դրանց հետագա ընթացքը կապահովվի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։ Ուստի, հարկ վճարողներին հորդորում ենք նման ծանուցումներ ստանալու դեպքում դրանց որևէ կերպ չարձագանքել։
Կոմիտեն հայտնում է նաև, որ հանրապետությունում հայտարարված արտակարգ դրության ավարտից հետո մինչև 1,5 միլիոն դրամ պարտավորությունների գանձման նկատմամբ փոփոխության մասին կներկայացվի լրացուցիչ տեղեկատվություն։

В отношении лиц, с налоговыми обязательствами до 1,5 млн драмов, не будет принудительного взыскания: КГД
Комитет государственных доходов сообщает, что в период объявленного в республике чрезвычайного положения и после этого, на неопределенный срок, идя навстречу налогоплательщикам, юридическое управление КГД не намерено осуществлять свое дискреционное полномочие по взысканию невыполненных обязательств до 1,5 млн драмов. Об этом сообщает пресс-служба КГД.
“То есть, если общая сумма обязательств налогоплательщика не превышает 1,5 млн драмов, то в отношении него не будут осуществлены действия по принудительному взысканию. В частности, в рамках возбужденных в налоговом органе административных производств относительно их взимания не будут приниматься решения о взыскании, а также не будут осуществлены действия по запрету.
Учитывая, что административные производства по взысканию просроченных налоговых обязательств возбуждаются посредством уведомлений налогоплательщикам по электронной системе (уведомления налогоплательщикам автоматически отправляются на 4-й день после возникновения просроченных налоговых обязательств), сообщаем, что в случае отправки уведомлений налогоплательщикам, с не превышением общей суммы обязательств на 1,5 миллиона драмов, решения о взыскании не будут приняты и административные производства, возбужденные на основании этого административные производства будут считаться прекращенными. Обязательства, не взысканные в этих производствах, будут переданы и присоединены к обязательствам на следующие периоды и с того момента, когда их общая сумма превысит 1,5 млн драмов, в рамках возбужденных налоговым органом новых административных производств будут приняты решения о взыскании этих обязательств и их дальнейший ход будет обеспечен в порядке, установленном законодательством Республики Армения. Поэтому мы призываем налогоплательщиков в случае получения подобных уведомлений не руководствоваться ими.
Комитет также сообщает, что дополнительная информация об изменении взимания обязательств в размере до 1,5 млн драмов будет представлена после завершения объявленного в республике чрезвычайного положения”, -  говорится в сообщении КГД.