Ինչպես համացանցում հայտնի դարձած Արտուշ պապն իր հարգանքի տուրքը մատուցեց (տեսանյութ)
Այսօր առավոտից բոլորի ուշադրության կենտրոնում 82-ամյա Արտուշ Միրզոյանը։ Նա, չիմանալով, որ Ծիծեռնակաբերդ տանող մուտքերը փակ են, որոշել էր հարգանքի տուրք մատուցել Եղեռնի զոհերի հիշատակին։ Թեեւ Արտուշ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ չի գնալու տուն, քանի դեռ  ծաղիկները  չի դրել անմար կրակի մոտ, այնուամենայնիվ, նրան չթույլատրվեց։
Քիչ առաջ համացանցում տեսանյութ տարածվեց, որտեղ երեւում էր, որ Արտուշ պապը ծաղիկներ է խոնարհում Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշահամալիրի․․․ մանրակերտի վրա։  Մենք փորձեցինք գնալ այս պատմության հետքերով։ Ի դեպ, շատերն այսօր մեղադրեցին ՀՀ իշխանություններին, որ կարելի էր պապիկի դեպքում բացառություն անել։
Պարզվում է՝ «Լեդի Զոն» մարզակումբի հիմնադիր Անդրանիկ Նավասարդյանը դեռ վաղ առավոտից Դավիթաշենի թաղամասում գտնվող «Սուրիա» սուպերմարկետի դիմաց Հուշահամալիրի փոքր մանրակերտ էր տեղադրել , ծաղիկներ դրել, որպեսզի անցորդները և խանութի  հաճախորդները  իրենց հարգանքի տուրքը կարողանան մատուցել անմեղ զոհերի  հիշատակին այդ կերպ։
Լսելով Արտուշ պապի մասին՝  Անդրանիկ Նավասարդյանը և  ընկերը՝ Դավիթ Աղաջանյանը,  որոշում են  նրան տեղափոխել այս մանրակերտի մոտ:
Անդրանիկ Նավասարդյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում պատմեց՝ պապիկը ծաղիկները խոնարհելուց հետո տղաներին ասել էր՝ սիրտս շատ թեթևացավ:
Նշենք, որ  ֆեյբուքյան օգտատերերից մեկն էլ Արտուշ Միրզոյանի անունն էր  որպես հաղորդագրություն ուղարկել 1915թ-ին, որպեսզի նա դառնա վիրտուալ երթի մասնակից։

Как дед Артуш, ставший известным в интернете, почтил память (видео)
Сегодня с утра в центре внимания всех 82-летний Артуш Мирзоян. Он, не зная, что пути, ведущие в Цицернакаберд закрыты, решил почтить память жертв Геноцида. Несмотря на то, что Артуш Мирзоян заявил, что не пойдет домой, пока не возложил цветы у вечного огня, тем не менее, ему не разрешили.
Недавно в интернете распространился видеоматериал, где видно, что дед Артуш возлагает цветы у макета мемориального комплекса жертв Геноцида. Мы попытались пойти по следам этой истории. Кстати, многие сегодня обвинили власти РА, что в случае дедушки можно было сделать исключение.
Оказывается, основатель спортивного клуба «Леди Зон» Андраник Навасардян еще с раннего утра разместил небольшой макет Мемориального комплекса напротив супермаркета «Сурия» в Давиташене, возложил цветы, чтобы прохожие и посетители магазина могли почтить память невинных жертв таким образом.
Услышав о деде Артуше, Андарник Навасардян и его друг Давид Агаджанян решают привезти его к этому макету.
Андраник Навасардян рассказал в беседе с «А1+»: дед, возложив цветы, сказал парням: мне на душе стало намного легче.
Отметим, что один из пользователей фейсбука отправил имя Артуша Мирзояна в качестве сообщения 1915г., чтобы тот стал участником виртуального шествия.