Հակագազով եւ մահակով ցուցմունք կորզելու գործով նախաքննությունն ավարտվել է
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀակագազով եւ մահակով ցուցմունք կորզելու գործով նախաքննության ավարտ է հայտարարվել։ Այս մասին «Ա1+»-ին հայտնեց գործով տուժող Արմեն Մարտիրոսյանի ներկայացուցիչ, «Հելսինկյան ասոցիացիա» ՀԿ փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը։ Գործի նյութերը տրամադրվել են նրանց՝ ծանոթանալու համար։
Հիշեցնենք, նախորդ տարի 12 տարվա վաղեմության տեսանյութ հրապարակվեց, որտեղ երեւում էր, թե ինչպես են ոստիկանները հակագազով եւ մահակով ցուցմունք կորզում բերման ենթարկված քաղաքացուց:
Հրապարակումից հետո տեսանյութի հիման վրա Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար, որը զուգորդվել է բռնությամբ:
Մեղադրանք է առաջադրվել Ճամբարակի բաժնի պետ Նարեկ Սիմոնյանին եւ Արաբկիրի ոստիկանության հետախուզության բաժանմունքի նախկին պետ Վ.Ս.-ին:
Նրանք առաջադրված մեղադրանքը չեն ընդունում, փոխարենը տուժողը, ինչպես նաեւ երկու ոստիկան դեպքի հետ կապված ցուցմունք են տվել։ Տուժողի ներկայացուցիչ Արա Ղարագյոզյանը , նախաքննության գաղտնիքից ելնելով, այլ մանրամասներ չհայտնեց։
«Դատարանը պետք է ճանաչի նաեւ խոշտանգման փաստը, քանի որ տուժող կողմը գտնում է, որ ապացույցներով հիմնավորվել է երկու անձանց մեղավորությունը։ Պաշտոնական լիազորությունների անցման հոդվածով է գործը հարուցված, սակայն սա իսկապես խոշտանգում է եւ դատարանը պետք է ճանաչի խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքի խախտումը, որը տեղի է ունեցել տուժողի նկատմամբ»,- ասում է Արա Ղարագյոզյանը։
Փաստաբանը գտնում է, որ դատարանն այս գործով պետք է ղեկավարվի ՄԻԵԴ որոշումներով՝ հաշվի չառնելով վաղեմության ժամկետը․ «Եվրոպական դատարանը եւ Եվրոպական կոնվենցիան արգելում են նման գործերով վաղեմության ժամկետի կիրառումը»։
Ըստ Արա Ղարագյոզյանի՝ խոշտանգմամբ կորզված ցուցմունքի գործը եւս պետք է վերաբացվի եւ տուժողը պետք է արդարացվի, քանի որ անթույլատրելի ապացույցներով է նա դատապարտվել։ Ի դեպ, այդ գործով նրա պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել , սակայն այլ քրեական գործով ներկա պահին դատապարտյալ է։

Предварительное расследование по делу о принуждении к даче показаний с противогазом и дубинкой завершилось
Поддержи А1+!Объявлено завершение предварительного расследования по делу о принуждении к даче показаний с противогазом и дубинкой. Об этом «А1+» заявил представитель пострадавшего по делу Армена Мартиросяна, адвокат НПО «Хельсинская ассоциация» Ара Карагезян. Материалы дела предоставлены им для ознакомления.
Напомним, в прошлом году был опубликован видеоматериал 12-летней давности, где было видно, как полицейские противогазом и дубинкой принуждают к даче показаний задержанного гражданина.
После публикации на основании видеоматериала в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по 2-й части 309-й статьи Уголовного кодекса РА – за превышение должностных полномочий, сопровождавшееся насилием.
Предъявлено обвинение начальнику Чамбаракского отдела Нареку Симоняна и бывшему начальнику Арабкирского следственного отделения полиции В.С.
Они не признают предъявленных обвинений, вместо того, пострадавший, а также двое полицейских дали показания в связи с происшествием. Представитель пострадавшего Ара Карагезян, исходя из тайны предварительного расследования, не сообщил других подробностей.
«Суд должен признать также факт пытки, поскольку пострадавшая сторона считает, что доказательно обоснована вина двух лиц. Возбуждено дело по статье превышение должностных полномочий, однако это – действительно пытка, и суд должен признать нарушение права быть свободным от пыток, которое имело место по отношению к пострадавшему», - говорит Ара Карагезян.
Адвокат считает, что суд по этому делу должен руководствоваться решениям ЕСПЧ, не учитывая срок давности: «Европейский суд и Европейская конвенция запрещают применение срока давности по подобным делам».
По словам Ара Карагезяна дело о показании, полученном с применением пыток, должно быть повторно открыто, и пострадавший должен быть оправдан, поскольку он был осужден по недопустимым доказательствам. Кстати, по этому делу его наказание было условно не применено, однако в настоящее время осужден по другому уголовному делу.