Պետք է դասեր քաղենք պատմությունից, այսօրվա իրականությունից․ Բակո Սահակյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 24-ին ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Այսօր Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցն է: Եվ այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր անմեղ զոհերի հիշատակին յուրահատուկ պայմաններում: Աշխարհում տարածված նոր կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով այս անգամ ամեն տարվա պես մարդաշատ չեն լինի Մեծ Եղեռնի սուրբ նահատակների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրները:
Սակայն, ավելի քան վստահ եմ, որ ամեն մի հայ, աշխարհի որ ծայրում էլ լինի, մտքով վերապրում է մեկ դար առաջ տեղի ունեցած այս սարսափելի ողբերգությունը, սգում է անասելի բռնությունների ու խոշտանգումների ենթարկված, սովի ու կոտորածի մատնված, անհայրենիք ու անօթեւան մնացած մեր քույրերի ու եղբայրների, միլիոնավոր խեղված ճակատագրերի համար:
Վերապրում ենք խոր ցավով ու կսկիծով, բայց նաեւ հավատով լեցուն, որ այլեւս երբեք չեն կրկնվի նման դաժան ու անմարդկային ոճրագործություններ, եւ ոչ միայն մեր ժողովրդի հետ, այլեւ ամբողջ աշխարհում:
Իսկ դրան հասնելու ճանապարհը մեկն է. ցեղասպանությունները պետք է անվերապահորեն ճանաչվեն ու դատապարտվեն: Մենք շնորհակալ ենք այն երկրներին, բոլոր այն մարդկանց, ովքեր մեզ հետ են այդ պայքարում:
Մենք բոլորս պետք է դասեր քաղենք պատմությունից, պետք է դասեր քաղենք այսօրվա իրականությունից եւ անենք մեզնից կախված ամեն ինչ՝ օր-օրի ավելի հզոր ու ամուր դարձնելու հայոց պետականությունն ու մայր Հայրենիքը, կուռ ու անսասան պահելու մեր միասնակությունը, անխախտ ու անկասելի՝ հայ ժողովրդի հավերժության ուղին»:

Мы должны извлечь уроки из истории, из сегодняшней реальности: Бако Саакян
24 апреля Президент Республики Арцах Бако Саакян направил послание в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян 1915 года.
"Дорогие соотечественники!
Сегодня отмечается 105-ая годовщина Геноцида армян. Мы воздаем дань уважения памяти наших безвинных жертв в особых условиях. По причине пандемии коронавируса, распространившегося по всему миру, мемориалы, увековечивающие память святых мучеников Геноцида, на это раз не будут многолюдны.
Однако более чем уверен, что каждый армянин в любой части мира мысленно переживает эту чудовищную трагедию, случившуюся более века назад, скорбит о наших сестрах и братьях, подвергшихся неописуемому насилию и пыткам, голоду и резне, оставшихся без родины и крова, о миллионах искалеченных судеб.
Мы переживаем с глубокой болью, но с надеждой, что никогда впредь не повторятся такие жестокие и бесчеловечные преступления не только с нашим народом, но и во всем мире.
Единственный способ достичь этой цели – безоговорочное признание и осуждение геноцидов. Мы благодарны тем странам и всем тем, кто стоит рядом с нами в этой борьбе.
Все мы должны извлечь уроки из истории, извлечь уроки из сегодняшней реальности и сделать все от нас зависящее, чтобы изо дня в день усиливать и укреплять армянскую государственность и нашу родину, сохранять непоколебимость нашего единства, нерушимость и неотвратимость пути вечности армянского народа".