Նրա համար յուրահատուկ նշանակություն ուներ Արցախը. հեռագիր Բակո Սահակյանից
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը ապրիլի 23-ին ցավակցական հեռագիր է հղել ամերիկահայ բարերար Ասո Թավիթյանի ընտանիքին:
«Արցախում խոր ցավով տեղեկացանք ամերիկահայ բարերար, հասարակական գործիչ, մեծ հայրենասեր Ասո Թավիթյանի մահվան մասին։
Ասո Թավիթյանն իր կյանքի եւ գործունեության ողջ ընթացքում ապրել է հայրենիքի հոգսերով, մեծ աշխատանք է տարել Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապմնդման, Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման, հայության շահերը տարբեր երկրներում պաշտպանելու ուղղությամբ:
Նրա համար յուրահատուկ նշանակություն ուներ Արցախը, որտեղ իր անմիջական մասնակցությամբ եւ նախաձեռնությամբ տարիներ շարունակ իրականացվել են տարբեր ծրագրեր, որոնց շարքում առանձնակի կարեւորություն ունի կրթական ոլորտը: Բարերարի աջակցությամբ տասնյակ արցախցիներ որակյալ կրթություն են ստացել աշխարհի առաջատար բուհերում:
Ասո Թավիթյանի հայրենանվեր գործունեությունն արժանի է բարձր գնահատանքի եւ ընդօրինակման:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում եմ տոկունություն ու ոգու կորով»:

Арцах для него имел особое значение: телеграмма от Бако Саакяна
Поддержи А1+!23 апреля Президент Республики Арцах Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье американского благотворителя армянского происхождения Асо Тавитяна.
"С глубоким прискорбием в Арцахе узнали о смерти благотворителя, общественного деятеля, большого патриота Асо Тавитяна.
Асо Тавитян жил заботами родины, проделал большую работу по укреплению связей между Родиной и Диаспорой, сохранению армянской идентичности в Диаспоре, защите армянских интересов в разных странах.
Арцах для него имел особое значение. На протяжении многих лет по его инициативе и при непосредственном участии здесь были осуществлены разные программы, среди которых особую важность имеет сфера образования. При его содействии десятки арцахцев получили профессиональное образование в ведущих вузах мира.
Патриотичная деятельность Асо Тавитяна достойна высокой оценки и подражания.
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично выражаю глубокие соболезнования всем родным и близким покойного, желаю стойкости и силы духа".