Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը կալանքը վերացնելու նոր միջնորդություն է ներկայացրել
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ խնդրելով վերացնել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։
Նոր միջնորդության համար հիմք է եղել երկրում առկա կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակը, և Ռ․ Քոչարյանի վարակման վտանգը՝ հաշվի առնելով, որ նա գտնվում է տարիքային ռիսկային խմբում: Այդ մասին հայտնում են Քոչարյանի փաստաբանական թիմից։
Պաշտպանը նաև դիմել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին՝ ներկայացված միջնորդությունն այլ դատավորի վերամակագրելու համար:
Նշենք, որ սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով հերթական դատական նիստը տեղի կունենա մայիսի 8-ին։ Քրեական գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, ով մարտի 13-ից գտնվում էր արձակուրդում, ապրիլի 17-ին դուրս է եկել աշխատանքի և կրկին՝ ապրիլի 20-ից մինչև մայիսի 7-ը արձակուրդ է ձևակերպել։

Адвокат Роберта Кочаряна представил новое ходатайство об отмене ареста
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Ованнес Худоян представил новое ходатайство в суд общей юрисдикции города Еревана с просьбой отменить арест Роберта Кочаряна.
Основанием для нового ходатайства послужили эпидемия коронавирусной болезни в стране и опасность заражения Кочаряна, учитывая, что он находится в возрастной группе риска.
Адвокат также обратился к председателю суда общей юрисдикции Еревана с просьбой о передаче представленного ходатайства другому судье.
Очередное судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и других состоится 8 мая. Судья Анна Данибекян, которая с 13 марта находилась в отпуске, 17 апреля вышла на работу и вновь оформила отпуск с 20 апреля по 7 мая.