Ի գիտություն սնանկության գործով կառավարիչներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրդարադատության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ սնանկության գործով կառավարչի գործունեությամբ զբաղվելու պաշտոնավարման ժամկետը լրանալու դեպքերի համար սահմանված են մի շարք առանձնահատկություններ.
- Եթե սնանկության գործով կառավարչի գործունեությամբ զբաղվելու պաշտոնավարման տարիքը դեռ չի լրացել, սակայն լրանալու է 2020 թվականի ապրիլի 15-ից հետո, ապա կառավարիչը պաշտոնավարման տարիքը լրանալուց առնվազն մեկ ամիս առաջ կարող է դիմել Արդարադատության նախարարին՝ մինչև հինգ տարի ժամկետով կառավարչի գործունեությամբ զբաղվելու թույլտվություն ստանալու համար, եթե մասնակցում է դեռևս չավարտված սնանկության վարույթի: Հակառակ դեպքում` սնանկության գործով կառավարչի որակավորումը դադարեցվում է «Սնանկության մասին» օրենքի 29.2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի ուժով:
- Այն դեպքում, երբ սնանկության գործով կառավարչի պաշտոնավարման տարիքը լրացել է 2016 թվականի հունիսի 17-ին «Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելուց հետո և մինչև 2020 թվականի ապրիլի 15-ը, ապա նախկին խմբագրությամբ գործող «Սնանկության մասին» օրենքի 29-րդ հոդվածի 5-րդ մասի ուժով՝ գործունեությունը շարունակելու թույլտվություն ունեցող են համարվելու այն կառավարիչները, որոնց գործունեությունը երկարաձգվել է կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպության դիտորդ խորհրդի կողմից՝ վերջինիս սահմանած ժամկետով:
- Այն դեպքում, երբ կառավարչի գործունեությամբ զբաղվելու պաշտոնավարման տարիքը լրացել էր մինչև «Սնանկության մասին» օրենքում 2016 թվականի հունիսի 17-ը կատարված փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելը, ապա, հաշվի առնելով, որ պաշտոնավարման տարիքի առումով սահմանափակումները հետադարձ ուժ չեն ունեցել և չեն տարածվել նախկինում ծագած հարաբերությունների վրա, այդ կառավարիչների պաշտոնավարումը համարվել է երկարաձգված՝ մինչև իրենց վարույթում գտնվող ընթացիկ գործերի ավարտը:
Սնանկության մասին» օրենքի 29.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և Արդարադատության նախարարի` 2020 թվականի մարտի 13-ի թիվ 111-ն հրամանով հաստատված հավելվածի 6-րդ կետի 2-րդ ենթակետի ուժով՝ վերոնշյալ բոլոր դեպքերում պաշտոնավարման տարիքը լրացած կառավարիչները չեն կարող մասնակցել կառավարչի ընտրության վիճակահանությանը և (կամ) նշանակվել կառավարիչ:

К сведению управляющих делами о банкротстве
Поддержи А1+!Министерство юстиции сообщает, что для случаев истечения срока пребывания в должности управляющего делом о банкротстве установлен ряд особенностей. Управление информации и по связям с общественностью Министерства юстиции Армении представило сообщение об этих особенностях, которое представляем ниже․
“Если срок полномочий управляющего по делу о банкротстве еще не истек, однако он истекает после 15 апреля 2020 года, то управляющий, как минимум за месяц до истечения времени пребывания в должности, может обратиться к министру юстиции для получения разрешения на продление деятельности управляющего до пяти лет, если он участвует в еще не завершенном производстве по банкротству. В противном случае квалификация управляющего по делу о банкротстве прекращается в силу пункта 2 части 1 статьи 29.2 Закона “О банкротстве”.
В случае, если срок полномочий управляющего по делу о банкротстве истек после внесения 17 июня 2016 года изменений в Закон “О банкротстве” и до 15 апреля 2020 года, то в силу части 5 статьи 29 Закона “О банкротстве”, действующего в бывшей редакции, разрешение на продолжение деятельности будут иметь управляющие, деятельность которых продлена наблюдательным советом саморегулируемой организации управляющих на срок, установленный последним.
В том случае, когда срок полномочий управляющего истек до вступления в силу изменений, внесенных в Закон “О банкротстве” 17 июня 2016 года, то, учитывая, что ограничения по сроку пребывания в должности не имели обратной силы и не распространялись на ранее возникшие отношения, пребывание этих управляющих считается продленным до окончания текущих дел, находящихся в их производстве.
В силу части 3 статьи 29.2 Закона “О банкротстве” и подпункта 2 пункта 6 приложения, утвержденного приказом министра юстиции от 13 марта 2020 года N 111-н, во всех вышеуказанных случаях управляющие, у которых истек срок пребывания в должности, не могут участвовать в жеребьевке выборов управляющего и (или) назначаться управляющими”.