94212298_131196125187843_2148166019519086592_o
Արցախի Հանրապետության Նախագահի ապրիլի 12-ի՝ Արցախի ողջ տարածքում արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու մասին հրամանագրով և դրա հիման վրա ընդունված Պարետի ապրիլի 13-ի որոշմամբ սահմանվել են հանրային (զանգվածային) միջոցառումներ իրականացնելու սահմանափակումներ, որոնց շրջանակներում, ի թիվս այլոց, արգելվել են 20 և ավելի անձանց մասնակցությամբ անցկացվող հիշատակի միջոցառումները: Հաշվի առնելով վերը նշված իրավական ակտերով նախատեսված սահմանափակումները, այս տարի Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված ամենամյա երթը չի կայանալու:
Սույն հայտարարությամբ հորդորում ենք մեր համերկրացիներին՝ առաջնորդվել արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը կանոնակարգող իրավական ակտերով և զերծ մնալ ապրիլի 24-ին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող խմբերով գնալու մտադրությունից:
Ժամանակավոր սահմանափակումները նպատակ ունեն կանխելու վարակի հնարավոր տարածումը և նվազագույնին հասցնելու մեր քաղաքացիների առողջությունը վտանգող հնարավոր ռիսկերը: Բոլորին մաղթում ենք առողջություն»։

94212298_131196125187843_2148166019519086592_o
Учитывая ограничения на проведение мероприятий в стране с целью предотвращения распространения коронавируса нового типа, в Арцахе не состоится ежегодное шествие, посвященное Дню памяти жертв Геноцида армян.
Об этом сообщили в комендатуре Арцаха.
“Указом президента Республики Арцах от 12 апреля об объявлении чрезвычайной ситуации на всей территории Арцаха и принятым на его основании постановлением от 13 апреля установлены ограничения на осуществление общественных (массовых) мероприятий. Запрещены и памятные мероприятия с участием 20 и более человек. Учитывая ограничения, предусмотренные вышеуказанными правовыми актами, в этом году ежегодное шествие, посвященное Дню памяти жертв Геноцида армян, не состоится. Этим заявлением призываем наших сограждан руководствоваться правовыми актами, регламентирующими режим чрезвычайной ситуации и воздержаться от намерения 24 апреля посетить мемориал, увековечивающей память жертв Геноцида армян” , - говорится в заявлении.
Временные ограничения направлены на предотвращение возможного распространения инфекции и минимизацию возможных рисков, угрожающих здоровью граждан.
Вследствие ограничения передвижения во время чрезвычайного положения, объявленного для предотвращения распространения коронавируса нового типа в Армении, 24 апреля  будет закрыт  и вход на территорию Мемориального комплекса “Цицернакаберд”.