Կոմունալ վճարումներն անել ժամանակին․ ֆորս մաժորը համարվում է վերացած
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից հայտնում են, որ կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարման պարտավորության կատարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը համարվում է վերացած․
«Հաշվի առնելով, որ՝
- ՀՀ պարետի կողմից հայտարարված սահմանափակումները գործունեության մի շարք տեսակների համար վերացվել են,
- ներկայումս հանրապետությունում, անգամ բնակչության տեղաշարժի սահմանափակումների պայմաններում, անձանց համար հիմնականում ապահովված է համապատասխան վճարումներ կատարելու հնարավորությունը՝ մասնավորապես, առկա են առցանց վճարումների մի շարք համակարգեր, գործող գրեթե յուրաքանչյուր առևտրի օբյեկտում առկա է վճարահաշվարկային տերմինալ, բանկերի շատ մասնաճյուղեր գործում են բնականոն ռեժիմով, յուրաքանչյուր բնակավայրում գործում է գոնե մեկ փոստային բաժանմունք,
- ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված համապատասխան միջոցառումներով էապես մեղմվել է սոցիալապես անապահով և խոցելի բնակիչներին մատուցված կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարման խնդիրը,
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը բոլոր բնակիչ- բաժանորդների համար համընդհանուր ճանաչված՝ վերջիններիս կողմից էլեկտրական էներգիայի, բնական գազի և խմելու ջրի (ջրահեռացման ծառայությունների) դիմաց վճարման պարտավորության կատարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը սույն թվականի ապրիլի 22-ից համարում է վերացած։
Նշվածը, սակայն, չի սահմանափակում սպառողի իրավունքը յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում համապատասխան հիմնավորումների պարագայում դիմել մատակարարին կոմունալ ծառայությունների դիմաց չվճարումը պայմանագրի համաձայն ֆորս մաժորի հետևանք համարելու և մատուցվող ծառայությունը չդադարեցնելու համար։ Նշված գործընթացը կգտնվի հանձնաժողովի վերահսկողության ներքո։
Հաշվի առնելով նշվածը՝ հանձնաժողովը կոմունալ ծառայությունների անխափան և հուսալի մատակարարման նպատակով հորդորում է բոլոր բաժանորդներին կատարել վճարումները»։

kommunalnye_platezhi
Комиссия по регулированию общественных услуг Республики Армения распространила заявление, в котором сообщает, что форс-мажор, препятствующий выполнению обязательств по оплате коммунальных услуг, считается устраненным. Заявление Комиссии по регулированию общественных услуг․
“Учитывая,
что ограничения, объявленные комендантом для ряда видов деятельности, уже устранены, в настоящее время в республике, даже в условиях ограничений передвижения населения, лицам в основном обеспечена возможность осуществления соответствующих платежей, в частности, существует ряд систем онлайн-платежей, почти на каждом действующем торговом объекте есть платежно-расчетные терминалы, многие филиалы банков действуют в нормальном режиме, в каждом населенном пункте действует хотя бы одно почтовое отделение,
что соответствующие мероприятия, утвержденные правительством, существенно ослабили проблему оплаты коммунальных услуг социально необеспеченных и уязвимых жителей,
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении считает форс-мажор, препятствующий выполнению ими обязательств по оплате за электроэнергию, природный газ и питьевую воду, с 22 апреля этого года устраненным.
Однако это не ограничивает право потребителя в каждом конкретном случае в случае соответствующих обоснований неуплаты коммунальных услуг в соответствии с договором,  обращаться к поставщику, чтобы неуплату посчитать результатом форс-мажора и не прекращать предоставляемую услугу. Указанный процесс будет под контролем комиссии.
Учитывая вышесказанное, комиссия с целью бесперебойного и надежного снабжения коммунальных услуг призывает всех абонентов произвести платежи”.