Հայաստանի և Վրաստանի նախագահները հեռավար զրույց են ունեցել (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռավար զրույց է ունեցել Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ:
Հայաստանի և Վրաստանի նախագահները խոսել են կորոնավիրուսի համավարակի դեմ երկու երկրներում իրականացվող միջոցառումների, ձեռնարկվող կանխարգելիչ քայլերի և համավարակի հետևանքները հաղթահարելուն ուղղված միջոցառումների մասին:
Զրուցակիցները հատկապես ընդգծել են ստեղծված բարդ իրավիճակում երկու հարևան և բարեկամ երկրների միջև բոլոր մակարդակներով սերտ փոխգործակցության հաստատումն ու մշտական շփումները՝ շեշտելով, որ նման ճգնաժամային պահերին առավել, քան երբևէ կարևոր են դառնում համակարգված միջոցառումների իրականացումն ու համատեղ ջանքերի ներդրումը:
Հայաստանի ու Վրաստանի նախագահները վստահություն են հայտնել, որ համատեղ ուժերով անպայման կհաղթահարեն համավարակի հետևանքով ստեղծված իրավիճակն ու դրա հետևանքները, և հետագայում երկու երկրների փոխգործակցության ողջ ներուժը կկարողանան ուղղել բարեկամ երկրների տնտեսության վերականգնմանը և ժողովուրդների բարեկեցության ապահովմանը: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ հատկապես ստեղծված իրավիճակում շարունակում է արդիական մնալ սննդի անվտանգության խնդիրը: Այս համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են ներկայիս փոխկապակցված աշխարհում և տարածաշրջանում պարենային անվտանգության ապահովման և մի շարք այլ հարցերի:

Президенты Армении и Грузии провели дистанционную беседу (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня провел дистанционную беседу с президентом Грузии Саломе Зурабишвили.
Президенты Армении и Грузии рассказали о мерах, принятых против эпидемии коронавируса в обеих странах, мероприятиях по предупреждению и преодолению последствий заражения.
Собеседники подчеркнули важность установления тесного сотрудничества и постоянных контактов между двумя соседними и дружественными странами на всех уровнях в нынешней сложной ситуации, подчеркнув, что реализация скоординированных мер и совместные усилия более важны в такие кризисные моменты, чем когда-либо прежде.
Президенты Армении и Грузии выразили уверенность в том, что совместными усилиями обязательно преодолеют ситуацию с пандемией и его последствиями, и в будущем смогут направить весь потенциал сотрудничества двух стран на восстановление экономик дружественных стран и обеспечение благосостояния народов. Президент Саркисян сказал, что проблема продовольственной безопасности остается актуальной, особенно в нынешней ситуации. В этом контексте собеседники затронули проблемы продовольственной безопасности и ряд других вопросов.