Զ․ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսպանիայի ԱԳ նախարարի հետ
Ապրիլի 14-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Իսպանիայի ԱԳ նախարար Արանչա Գոնսալես Լայայի հետ:
Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ ուղղված պայքարի շրջանակներում ազգային մակարդակներում գործադրվող քայլերի շուրջ: Զոհրաբ Մնացականյանը Հայաստանի կառավարության անունից իր ցավակցությունը հայտնեց Արանչա Գոնսալես Լայային՝ համավարակի արդյունքում գրանցված զոհերի կապակցությամբ և զորակցություն մաղթեց Իսպանիայի ժողովրդին՝ կորոնավիրուսի շուտափույթ հաղթահարման գործում:
Զոհրաբ Մնացականյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց Իսպանիայի իշխանություններին՝ հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող հոգատար վերաբերմունքի և համավարակով պայմանավորված վերջիններիս առջև ծառացած խնդիրների հասցեագրման համար:
Երկուստեք կարևորվեց նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակներում միջազգային համագործակցությունը՝ այդ թվում ԵՄ ծրագրերի և նախաձեռնությունների միջոցով:
Երկկողմ օրակարգի համատեքստում ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին փոխադարձ պատրաստակամությունն ամրապնդելու և առավել զարգացնելու հայ-իսպանական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում:

З. Мнацаканян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Испании
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 14 апреля провел телефонный разговор с министром иностранных дел Испании Аранчей Гонсалес Лайей.
Главы МИД Армении и Испании провели детальный обмен мнениями о шагах, предпринимаемых на национальном уровне в рамках борьбы с новым типом коронавируса. От имени правительства Армении Зограб Мнацаканян выразил соболезнования Аранче Гонсалес Лайе в связи со случаями летальных исходов из-за пандемии и выразил поддержку народу Испании в скорейшем преодолении коронавируса.
Зограб Мнацаканян выразил благодарность испанским властям за заботливое отношение к армянской общине и за решение проблем, с которыми община сталкивается в условиях пандемии.
Была обоюдно подчеркнута важность международного сотрудничества в борьбе с коронавирусом нового типа, в том числе в рамках программ и инициатив ЕС.
В контексте двусторонней повестки дня Министры иностранных дел подчеркнули взаимную готовность к укреплению и еще большему развитию армяно-испанского сотрудничества в различных сферах.