Երևանի_բուսաբանական_այգի_ArmAg_8
ՀՀ շրջական միջավայրի նախարարությունից ստացված տեղեկատվության հիման վրա ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից մշտադիտարկում է իրականացվել «ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ում (Երևանի բուսաբանական այգի)` վարձակալությամբ տրամադրված հողատարածքների օրինականության վերաբերյալ:
Մշտադիտարկման ընթացքում արձանագրվել են մի շարք խախտումներ, մասնավորապես՝
• «ՔԵԹՐԻՆ ԳՐՈՒՊ» և «ԼԵՎՈ ԳՐՈՒՊ» ՍՊ ընկերությունները, խախտելով ՀՀ հողային օրենսգրքի պահանջները, վարձակալված հողամասերն օգտագործել են (ընկերություններից մեկը ներկայումս էլ շարունակում է օգտագործել) գործառնական նշանակությունից տարբերվող՝ մրգերի և բանջարեղենի մանրածախ առևտրի և շինանյութի առուվաճառքի գործունեություն իրականացնելու նպատակներով, այնինչ` հիշյալ հողատարածքները պարտավոր էին օգտագործել բացառապես «բուսաբանական այգի կազմակերպելու» նպատակով։ Խախտվել են նաև ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի պահանջները՝ հիշյալ դեպքերով առանց նոտարական վավերացման և պետական գրանցման պայմանագրեր են կնքվել,
-«ՔԵԹՐԻՆ ԳՐՈՒՊ» ՍՊ ընկերությանը տրամադրված տարածքի վարձակալության գինը շուրջ 11 մլն դրամի չափով պակաս է հաշվարկվել և գանձվել՝ չպահպանելով ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ սահմանված կարգով հաշվարկված վարձավճարի չափերը,
-առանց օրենքով սահմանված կարգով շինարարության թույլտվության առկայության վարձակալված տարածքում «ՔԵԹՐԻՆ ԳՐՈՒՊ» ՍՊ ընկերության կողմից իրականացվել են ինքնակամ պարսպի կառուցապատման աշխատանքներ:
Մշտադիտարկման արդյունքում կազմված տեղեկանքն ուղարկվել է ՀՀ դատախազություն՝ հանցագործության առկայության հանգամանքը ստուգելու նպատակով:

Нарушения в ботаническом саду со стороны «КЕТРИН ГРУП»
На основании информации, полученной из Министерства окружающей среды Армении, Государственная контрольная служба осуществила мониторинг в ГНКО “Институт ботаники им. А. Тахтаджяна” (Ереванский ботанический сад) для выяснения законности предоставленных в аренду земельных участков.
“В ходе мониторинга был зафиксирован ряд нарушений, в частности:
Компании ООО “Кетрин Груп” и “Лево Груп’, нарушив требования Земельного кодекса Республики Армения, использовали арендованные земельные участки (одна из компаний и продолжает использовать их в настоящее время) для осуществления деятельности по розничной торговле фруктами и овощами и купле-продаже стройматериалов, в то время как указанные земельные участки должны были использоваться исключительно в целях “организации ботанического сада”.
Нарушены также требования Гражданского кодекса Республики Армения: по упомянутым случаям были заключены договоры без нотариального заверения и государственной регистрации.
- Арендная цена территории, предоставленной ООО “Кетрин Груп”, была рассчитана на 11 млн драмов меньше и взыскана, не соблюдая размеров арендной платы, рассчитанной в порядке, установленном соответствующим постановлением Правительства Республики Армения
- Без разрешения на строительство в установленном законом порядке на арендованной территории ООО “Кетрин Груп” осуществило самовольную застройку забора.
Справка, составленная в результате мониторинга, отправлена в прокуратуру Армении для проверки факта наличия преступления”, - говорится в сообщении Государственной контрольной службы Армении.