Ոստիկանական ուժերին ավելացվելու են ԱԱԾ, Ռազմական ոստիկանության,ԱԻՆ ուժեր․ Պարետ
Սկսում ենք պարետատան հերթական հավաքը: Ինչպես գիտեք, երեկ մենք քննարկեցինք և որոշեցինք 10 օրով երկարաձգել տեղաշարժման սահմանափակումները և տնտեսական գործունեության տեսակների սահմանափակումները՝ որոշակի ճշգրտումներով և խստացումներով: Այսօր կլինի այդ որոշումը ճշգրտելու և բացերը լրացնելու օր: Այնուամենայնիվ, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ընդհանուր առմամբ միջմարզային տեղաշարժերը կտրուկ սահմանափակվելու են:
Սահմանափակումների նոր ռեժիմ է մտնում նաև աշխատանքի վայր այցելող անձանց համար, որոնք վաղվանից պետք է ունենան թերթիկներ, որոնցով հավաստվում են նրանց աշխատանքի վայրի վերաբերյալ տվյալները և դա տրվում է գործատուի կողմից: Պետք է նշեմ, որ ոստիկանական ուժերին ավելացվելու են Ազգային անվտանգության ծառայության, Ռազմական ոստիկանության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ուժեր, որպեսզի մենք կարողանանք վերահսկողությունը ավելի արդյունավետ դարձնենք:
Տեղեկացնեմ նաև, որ երեկ ուշ երեկոյան ԱԺ-ն ընդունեց արտակարգ դրությամբ պայմանավորված մի օրենքի նախագիծ, որը մեզ հնարավորություն է տալու հնարավորինս արագ ֆիլտրել անձանց շրջանակը, որոնք մեծ հավանականությամբ ունեցել են շփումներ վարակակրի հետ:
Հանրային տրանսպորտի աշխատանքը նույնպես սահմանափակվում է: Չնայած, կրկին, հանրային տրանսպորտը այնպես չէ, որ ամբողջ ծավալով աշխատում էր, բայց հիմա երկաթուղուց բացի որևէ այլ հանրային տրանսպորտ պետք է չաշխատի»:
Նիստի մասնակիցները քննարկել են հատուկ անցակետերի տեղադրմանը, ախտահանման ու հակահամաճարակային գործողություններին և այլ առաջիկա քայլերին վերաբերող հարցեր:

Состоялось заседание комендатуры
Под председательством коменданта Республики Армения Тиграна Авиняна 1 апреля состоялось очередное заседание комендатуры.
Тигран Авинян отметил:
Здравствуйте, уважаемые коллеги,
Мы начинаем очередную встречу комендатуры. Как вы знаете, вчера мы обсудили и решили продлить ограничения на передвижение и виды экономической деятельности на 10 дней с некоторыми корректировками и ужесточениями. Сегодня будет день уточнения этого решения и восполнение пробелов. Тем не менее, в целом межрегиональные перемещения на территории Республики Армения будут строго ограничены. Также вводится новый режим ограничений для тех, кто посещает рабочее место: у них с завтрашнего дня должны быть заполненные работодателем бланки о месте их работы. Должен отметить, что представители Службы национальной безопасности, Военной полиции и министерства по чрезвычайным ситуациям присоединились к полицейским силам, чтобы мы могли повысить эффективность контроля.
Также сообщу, что вчера вечером Национальное Собрание приняло законопроект в связи с чрезвычайным положением, который позволит нам максимально быстро фильтровать круг лиц, которые, с большой вероятностью, имели контакты с инфицированными людьми.
Работа общественного транспорта также ограничивается. Хотя, опять же, общественный транспорт не работал на полную мощность, однако сейчас никакой общественный транспорт, кроме железной дороги, работать не должен”.
Участники заседания обсудили вопросы, связанные с установкой специальных контрольно-пропускных пунктов, дезинфекцией и противоэпидемическими мероприятиями, а также другие предстоящие шаги.