Հեռավար զրույցներ՝ մշակույթի գործիչների հետ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախաձեռնել է հեռավար զրույցների շարք Հանրապետության մշակութային, գիտակրթական և ակադեմիական հաստատությունների և կառույցների ղեկավարների, մշակույթի գործիչների հետ։ Նախագահը նպատակ ունի քաջալերել նրանց, ծանոթանալ արտակարգ դրության պայմաններում նրանց գործունեությանն ու ապագա ծրագրերին:
Այդ համատեքստում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Մարկ Գրիգորյանի հետ:
Նախագահ Սարգսյանը հետաքրքրվել է թանգարանի վիճակով, ընթացիկ և ապագային միտված ծրագրերով: Ընդգծելով հայ ճարտարապետության յուրահատուկ տեղը համաշխարհային ճարտարապետական արվեստի մեջ՝ նախագահ Սարգսյանը կարևորել է թանգարանի դերը նրա լավագույն ավանդույթները ներկայացնելու գործում: Նա խոստացել է նոր կորոնավիրուսի տարածմամբ և արտակարգ դրությամբ պայմանավորված իրավիճակի կարգավորումից հետո այցելել թանգարան:
Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտը յուրահատուկ մշակութային ու գիտահետազոտական հաստատություն է, որտեղ պահպանվում են լավագույն ճարտարապետների արխիվային նյութերն, անցկացվում են գիտաժողովներ, մասնագիտական քննարկումներ, մրցույթներ, ցուցահանդեսներ, հրատարակվում են գիտական ժողովածուներ։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի հետ։
Նախագահը հետաքրքրվել է արտակարգ դրության պայմաններում նվագախմբի գործունեությամբ և մինչ այդ նախատեսված ծրագրերի ճակատագրով։
Թոփչյանը տեղեկացրել է, որ նվագախմբի բոլոր ծրագրերն, ինչպես ամբողջ աշխարհում, հետաձգված են, և առայժմ երաժշտասեր հասարակության հետ շփումը իրականացվում է առցանց եղանակով։
Կարևորելով կապի պահպանումն ունկնդրի հետ՝ նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նախատեսված ծրագրերն իրավիճակի կարգավորումից հետո անպայման կյանքի կկոչվեն, նշելով, որ հնարավոր է նաև համատեղ ծրագրեր իրականացվեն նախագահի աշխատակազմի հետ։

Онлайн-беседы с деятелями культуры
Президент Республики Армения Армен Саркисян инициировал ряд онлайн-бесед с руководителями культурных, научно-образовательных и научных учреждений и структур республики, деятелями культуры.
Целью Армена Саркисяна является воодушевление собеседников, ознакомление с их деятельностью в режиме чрезвычайного положения и планами на будущее.
В этом контексте президент Республики Армения Армен Саркисян провел сегодня телефонный разговор с директором Национального музея-института архитектуры Марком Григоряном.
Президент Саркисян поинтересовался состоянием музея, текущими и будущими планами. Подчеркнув уникальное место армянской архитектуры в мировом архитектурном искусстве, президент Саркисян отметил важность музея в представлении его лучших традиций.
Он пообещал посетить музей после отмены ЧП и преодоления коронавируса нового типа в стране.
Национальный музей-институт архитектуры - это уникальное культурно-исследовательское учреждение, в котором хранятся архивы лучших архитекторов, проводятся конференции, профессиональные дискуссии, конкурсы, выставки, публикуются научные работы.
Президент Армен Саркисян также провел телефонный разговор с художественным руководителем и главным дирижером Государственного филармонического оркестра Армении Эдуардом Топчяном.
Президент поинтересовался работой оркестра во время чрезвычайного положения и судьбой запланированных ранее программ.
Топчян сообщил, что все программы оркестра, как и во всем мире, были отложены, и до сих пор общение с музыкальным сообществом осуществляется онлайн.
Подчеркнув важность поддержания контактов с аудиторией, президент Саркисян выразил надежду, что запланированные программы будут реализованы после урегулирования ситуации, отметив, что также могут быть реализованы совместные проекты с администрацией президента.