Հայաստանի և Իսրայելի մասնագետների միջև կկազմակերպվի տեսաժողով կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարման թեմայով
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, մարտի 22-ին Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի առողջապահության նախարարության միջազգային հարաբերությունների վարչության տնօրեն, COVID 19 հարցերով Իսրայելի համակարգող, դոկտոր Աշեր Շալմոնի հետ։
Դոկտոր Շալմոնը մանրամասն ներկայացրել է կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարման ուղղությամբ Իսրայելում ձեռնարկված քայլերը։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է Իսրայելի կողմից Հայաստանին հնարավոր օգնության ցուցաբերման հարցը, հստակեցվել են Հայաստանի կարիքները։
Նախագահ Սարգսյանը և դոկտոր Շալմոնը պայմանավորվել են, որ առաջիկա օրերին Հայաստանի և Իսրայելի մասնագետների միջև կկազմակերպվի տեսաժողով՝ հետագա համագործակցության կոնկրետ ուղղությունների հստակեցման և գործնական քայլերի ձեռնարկման նպատակով։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանում բժշկական ինժեներիայի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին և այս ոլորտում Իսրայելի հետ հնարավոր համագործակցությանը։ Իսրայելն ունի ժամանակակից բժշկություն և զարգացած առողջապահական համակարգ, որը ուսանելի կարող է լինել Հայաստանի համար:
Օրեր առաջ Հայաստանի և Իսրայելի նախագահների հեռախոսազրույցից հետո նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ զրույց էր տեղի ունեցել նաև ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի և COVID 19 հարցերով Իսրայելի համակարգող, դոկտոր Աշեր Շալմոնի միջև: Նրանք ներկայացրել էին կորոնավիրուսի դեմ պայքարի՝ երկու երկրների փորձը և պայմանավորվել շարունակել մասնագիտական շփումները: Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի Իսրայելի փորձը կարող է օգտակար լինել Հայաստանի համար:

Между специалистами Армении и Израиля состоится видеоконференция на тему борьбы с коронавирусом
Президент Республики Армения Армен Саркисян согласно договоренности, достигнутой в ходе телефонного разговора  22 марта с президентом Израиля Реувеном Ривлином, провел телефонный разговор с директором управления международных отношений Министерства здравоохранения Израиля, координатором Израиля по вопросам COVID 19, доктором Ашером Шалмоном.
Доктор Шалмон подробно представил шаги, предпринятые в Израиле по преодолению эпидемии коронавируса.
В ходе беседы был обсужден вопрос оказания Израилем возможной помощи Армении, уточнены нужды Армении.
Президент Саркисян и доктор Шалмон договорились, что в ближайшие дни между специалистами Армении и Израиля будет организована видеоконференция с целью уточнения конкретных направлений дальнейшего сотрудничества и принятия практических шагов.
В ходе телефонной беседы президент Саркисян коснулся также и шагов, осуществляемых в направлении развития медицинской инженерии в Армении, и возможного сотрудничества с Израилем в этой сфере. В Израиле современная медицина и развитая система здравоохранения, которая может быть образцом и для Армении.
Несколько дней назад после телефонного разговора президентов Армении и Израиля по инициативе президента Саркисяна состоялась также и беседа между министром здравоохранения Армении Арсеном Торосяном и координатором Израиля по вопросам COVID 19 доктором Ашером Шалмоном. Они представили опыт обеих стран по борьбе с коронавирусом и договорились о продолжении профессиональных контактов.