Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամական քաղաքականության արտահայտություն է. ՀՀ ԱԳՆ
ԱԳՆ հայտարարությունը
Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվող ընտրությունների վերաբերյալ հայ ժողովրդի հանդեպ այդ երկրի թշնամական քաղաքականության հերթական արտահայտությունն է:
Հավատարիմ լինելով միջազգային փաստաթղթերի ընտրովի մեկնաբանության իր ավանդական դիրքորոշմանը՝ Թուրքիան մի կողմից վկայակոչում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, մյուս կողմից՝ անտեսում վերջիններիս՝ անմիջականորեն տարածաշրջանի երկրներին ուղղված կոչը՝ ձեռնպահ մնալու ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում որևէ թշնամական գործողություններից։
Մինչդեռ հենց նույն Թուրքիան է տասնամյակներ ի վեր ցամաքային շրջափակման ենթարկում Հայաստանի Հանրապետությանը և աջակցում է Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծվող ագրեսիվ և վայրագ գործողություններին՝ այդ թվում 2016 թ. ապրիլին: Նույնքան անհիմն է Թուրքիայի արտգործնախարարության կողմից ԵԱՀԿ սկզբունքների և Մինսկի գործընթացի վկայակոչումը:
Հիշեցնում ենք, որ 1992թ. մարտի 24-ի ԵԱՀԿ/ԵԱՀԽ այն որոշումը, որով հիմք է դրվել Մինսկի գործընթացին, հղում է կատարում Լեռնային Ղարաբաղի ընտրյալ ներկայացուցիչներին` որպես այդ գործընթացի մասնակից:
Ընտրյալ ներկայացուցիչներ ունենալու համար պետք է ունենալ ընտրություններ, և այդ տեսակետից Արցախում անցկացվելիք ընտրությունները ոչ միայն չեն հակասում այլ բխում են խաղաղ կարգավորման տրամաբանությունից և դրա հիմքում դրված փաստաթղթերից:
Թուրքիայի փորձերը հանդես գալու միջազգային իրավունքի պաշտպանի դերում և նրա կոչերը միջազգային համայնքին առավել քան սնանկ են՝ այդ երկրի կողմից ժողովուրդների իրավունքների և հարևան երկրների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ շարունակական ոտնձգությունների և միջազգային իրավունքի ու ժողովրդավարության նորմերը ոտնահարող ագրեսիվ քաղաքականության իրականացման լույսի ներքո:

Заявление МИД Турции является выражением враждебной политики по отношению к армянскому народу: МИД РА
Министерство иностранных дел Армении ответило на заявление МИД Турции относительно выборов в Арцахе.
“Заявление Министерства иностранных дел Турции по поводу проводимых в Нагорном Карабахе выборов - очередное проявление враждебной политики этой страны в отношении армянского народа.
Будучи приверженной своей традиционной позиции выборочного толкования международных документов, Турция, с одной стороны, ссылается на резолюции Совета Безопасности ООН, с другой - игнорирует призывы последних, направленных непосредственно странам региона воздерживаться от каких-либо враждебных действий в отношении карабахского конфликта. Между тем, именно та же Турция десятилетиями подвергает Республику Армения сухопутной блокаде и содействует агрессивным и варварским действиям против народа Арцаха, в том числе и в апреле 2016 года.
Столь же безосновательно МИД Турции ссылается на принципы ОБСЕ и на Минский процесс. Напоминаем, что решение ОБСЕ/СБСЕ от 24 марта в 1992 г., основанное на Минском процессе, ссылается на избранных представителей Нагорного Карабаха в качестве участников этого процесса. Для того, чтобы иметь избранных представителей, необходимо проводить выборы, и с этой точки зрения предстоящие в Арцахе выборы не только не противоречат, но и исходят из логики мирного урегулирования и заложенных в его основу документов.
Попытки Турции выступить в роли защитника международного права, и ее призывы к международному сообществу более чем безосновательны в свете продолжающихся посягательств этой страны на права народов и территориальную целостность соседних стран и осуществления агрессивной политики, попирающей нормы международного права и демократии”.