100 հազար դրամ միանվագ նպաստ այն հղի կանանց, որոնց ամուսինները կորցրել են աշխատանքը (տեսանյութ)
Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման յոթերորդ միջոցառմամբ նախատեսվում է աջակցություն տրամադրել այն հղի կանանց, ովքեր 2020 թվականի մարտի 30-ի դրությամբ`  չունեն աշխատանք, և ում ամուսինը ազատվել է աշխատանքից 2020 թվականի մարտի 13-ից մինչև 2020 թվականի մարտի 30-ը ընկած ժամանակահատվածում: Այս մասին Կառավարության արտահերթ նիստում հայտնեց Աշխատանքի և  սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ աջակցությունը տրամադրվելու է միանվագ նպաստի ձևով՝ 100 հազար դրամի չափով:
Միայնակ հղի կանանց պարագայում աջակցությունը չի գործում, որովհետև նշված է՝ այն դեպքում, երբ ամուսինը ազատվել է աշխատանքից․ վարչապետի հարցադրմանն ի պատասխան՝ ասաց Զարուհի Բաթոյանը:
Վարչապետը պնդեց, սակայն, որ ճիշտ կլինի ավելացնել նաև միայնակ հղի կանանց աջակցություն տրամադրելու դրույթը, որովհետև հնարավոր է, որ, օրինակ, հղի կինը դառնա միայնակ՝ ամուսնու հետ պատահած դժբախտ դեպքի հետևանքով:
ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ևս պնդեց, որ անհրաժեշտ է ավելացնել նաև այդ դրույթը, որովհետև մեկուսացման հետևանքով ընտանիքներում բռնության դեպքերն ավելացել  են, ինչը ենթադրում է, որ այս ընթացքում հղի կինը հնարավոր է՝ առանձնանա ամուսնուց և դառնա միայնակ հղի կին:
Վարչապետը համաձայն չէր,  ասաց, որ այդպիսի շեշտադրում պետք չէ անել, քանի որ սա կարող է որոշակի չարաշահումերի տեղիք տալ, այսինքն՝ կարող են ձևական բաներ լինել, որոնք բերեն խնդիրների:
Նախագիծն ընդունվեց Կառավարության անդամների կողմից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունն այսօր՝ մարտի 30-ին, արտահերթ նիստ անցկացրեց, որտեղ ընդունվեցին հակաճգնաժամային ևս 3 փաթեթներ:
Մարտի 26-ի հերթական նիստում կառավարությունը քննարկել և ընդունել էր ճգնաժամային իրավիճակում գործադրվելիք 5 փաթեթներ:

Единовременное пособие в размере 100 тысяч драмов беременным женщинам, чьи супруги потеряли работу (видео)
Правительство утвердило седьмую программу по нейтрализации экономических последствий коронавируса, которая касается беременных женщин. Министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян отметила, что бенефициарами программы являются беременные женщины, которые по состоянию на 30 марта 2020 года не имеют работы и чей муж был уволен в период с 13 марта по 30 марта 2020 года и не приступил к другой работе в тот же период.
“Содействие предоставляется в виде единовременного пособия в размере 100 тысяч драмов”, - сказала Заруи Батоян.
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что поскольку речь идет о беременных женщинах, то ограничения не вводятся, они могут пользоваться и другими программами.
Другая программа содействия была принята на заседании правительства от 26 марта. Ее бенефициарами являются все те семьи, в которых есть несовершеннолетний ребенок, и есть одно из следующих обстоятельств: оба родителя были уволены в период с 13 марта 2020 года по 25 марта  2020 года включительно, один из родителей был уволен с 13 марта 2020 года по 25 марта  2020 года включительно, у другого не было работы, один из родителей был уволен с 13 марта 2020 года по 25 марта  2020 года включительно, другой умер, признан мертвым или пропавшим без вести, одинокая мать или родитель, проживающий с ребенком (если родители ребенка развелись), уволена с работы с 13 марта 2020 года по 25 марта  2020 года включительно.
Содействие будет оказано в размере минимальной месячной заработной платы для каждого несовершеннолетнего ребенка или в пределах 100 000 драмов.