Մարտի 13-ից մասնավոր հատվածի՝ աշխատանքը կորցրած աշխատողները կստանան աջակցություն (տեսանյութ)
Կառավարության այսօրվա արտահերթ նիստում քննարկվեց և ընդունվեց Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման վեցերորդ միջոցառումը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը տեղեկացեց, որ այս ծրագրի շահառու են համարվում այն քաղաքացիները, ովքեր աշխատանքային հարաբերությունների մեջ են գտնվել մասնավոր հատվածի գործատուի հետ առնվազն 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև  մարտի 13-ը ընկած ժամանակահատվածում և ազատվել են աշխատանքից 2020 թվականի մարտի 13-ից մինչև մարտի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Բաթոյանը նշեց, որ աջակցության տրամադրումը ենթադրում է միանվագ ամսական աջակցություն նվազագույն աշխատավարձի չափով:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ աջակցությունից չեն կարող օգտվել այն քաղաքացիները, ովքեր աշխատանքից ազատվելուն նախորդող երկու ամիսների ընթացքում ստացել են 500 հազար դրամը գերազանցող աշխատավարձ․ չեն կարող օգտվել նաև նրանք, ովքեր 2020 թվականի մարտի 30-ի դրությամբ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ  են գտնվել այլ գործատուի հետ, կամ նույն գործատուի հետ ունեցել են այլ աշխատանքային պայմանագիր:
2020 թվանի մարտի 30-ի դրությամբ՝ անհատ ձեռարկատեր հանդիսացողները ևս չեն կարող օգտվել այս աջակցությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց, որ այս որոշմամբ՝ խոսքն այն քաղաքացիների մասին է, որոնք մարտի 13-30-ը կորցրել են աշխատանքը և նոր աշխատանք չեն գտել, չեն համարվում նաև նախորդ ծրագրի շահառու:
Շահառուները պետք է էլեկրտրոնային եղանակով դիմեն նախարարարություն: Դիմումները կընդունվեն արդեն ապրիլի 2-ից, բայց նախարարությունը կաշխատի այնպես անել, որ առանց դիմումների էլ այդ գումարները փոխանցվեն այդ անձանց հաշիվներին:

Работники частного сектора, потерявшие работу с 13-го марта, получат помощь (видео)
Правительство обсудило и утвердило 7-ю программу по нейтрализации экономических последствий коронавируса, которая касается лиц, потерявших работу.
Министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян отметила, что 7-ое мероприятие касается тех граждан Армении, которые на основании трудового договора или индивидуального правового акта о приеме на работу находились в трудовых отношениях с работодателем частного сектора как минимум в период с 1 января по 13 марта 2020 года или не более 3 рабочих дня, однако были уволены в период с 13 марта по 30 марта.
“Предоставление содействия предполагает единовременное ежемесячное содействие в размере минимальной месячной заработной платы. Этим не могут воспользоваться лица, размер среднемесячной заработной платы которых за два месяца, предшествующих увольнению, превысил 500 тысяч драмов, которые по состоянию на 30 марта 2020 года находились в трудовых отношениях с другим работодателем или с тем же работодателем на основании другого трудового договора, и по состоянию на 30 марта 2020 года являлись частным предпринимателем, чья деятельность не была прекращена”. Об этом сказал Батоян, напомнив, что это мероприятие касается лиц, уволенных с работы в период с 13 по 25 марта и имеющих детей до 14 лет.
В связи с этим датой увольнения считается дата подачи в КГД заявки на увольнение.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил: “Фактически, мы этим говорим, что те наши соотечественники, которые с 13 марта по сей день потеряли работу и не нашли другой, и не являются бенефициарами нашей предыдущей программы, которая касалась наличия несовершеннолетних детей, мы предоставляем им единовременную помощь в размере минимальной зарплаты”. Премьер добавил, что для получения этого содействия они должны обратиться в Министерство труда и социальных вопросов в электронном виде.