C3DE15D8-94D5-46BC-8178-6F5E1BF7BA46_w1200_r1
Մինչեւ արտակարգ դրության ավարտը վճարում չկատարելու դեպքում գազամատակարարումը չի դադարեցվի․ «Գազպրոմ Արմենիա»
«Գազպրոմ Արմենիա»-ն հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․
««Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն մինչև արտակարգ դրության ավարտը  ձեռնպահ կմնա բնակիչ-բաժանորդների կողմից վճարման պարտավորության չկատարման դեպքում գազամատակարարումը դադարեցնելու գործընթացից։
Մամուլում և սոցիալական ցանցերում տեղ գտած առանձին հրապարակումներում անհարկի  շահարկվում է մատակարարված բնական գազի դիմաց  բնակիչ-բաժանորդների կողմից  սահմանված ժամկետներում համապատասխան վճարումներ չկատարելու դեպքում ԳՄՕԿ-ով և բնական գազի մատակարարման պայմանագրերով նախատեսված գազամատակարարման դադարեցման գործընթացը
Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարված  արտակարգ դրության պայմաններում  Պարետի որոշումները և ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հայտարարությունը առ այն, որ ստեղծված իրավիճակը  բնակիչ-բաժանորդների կողմից  վճարումներ  կատարելու համար մինչև արտակարգ դրության ավարտը ճանաչվել է խոչընդոտող ֆորս մաժոր՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն մինչև ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված արտակարգ դրության ավարտը  ձեռնպահ կմնա բնակիչ-բաժանորդների կողմից վճարման պարտավորության չկատարման դեպքում գազամատակարարումը դադարեցնելու գործընթացից:
Միաժամանակ, հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ ս.թ. մարտի 26-ի դրությամբ հանրապետության բնական գազի սպառման կառուցվածքում բնակիչ-բաժանորդներին  փետրվար հաշվարկային ամսին  մատակարարված գազի  դիմաց պարտքը կազմում է  շուրջ  4 մլրդ  800 մլն  դրամ, որից   ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից տրամադրված  սոցիալապես անապահով ընտանիքների  ցուցակում ընդգրկված բնակիչ-բաժանորդների պարտքը կազմում է 315 մլն դրամ, ընդ որում, մատակարարված բնական  գազի դիմաց պարտքի  գումարային առումով  93,4 տոկոսը չի վերաբերում  սոցիալապես անապահովներին, մինչդեռ  փետրվար ամսին մատակարարված  գազի դիմաց չվճարող որոշ բնակիչ-բաժանորդների  պարտքը  կազմում է մինչև 900 հազար դրամ:

C3DE15D8-94D5-46BC-8178-6F5E1BF7BA46_w1200_r1
Компания “Газпром Армения” распространила заявление, в котором сообщила, что она до конца чрезвычайного положения воздержится от прекращения газоснабжения населения в случае невыполнения обязательств по выплате.
“В отдельных публикациях в прессе и в социальных сетях неуместно спекулируется процесс прекращения газоснабжения, предусмотренный договором о поставке природного газа, в случае невыполнения жильцами соответствующих платежей за природный газ в установленные сроки.
Принимая за основу решения коменданта в условиях чрезвычайного положения, объявленного в Республике Армения, и заявление Комиссии по регулированию общественных услуг Республики Армения, что создавшаяся ситуация признана  форс-мажорной, ЗАО “Газпром Армения” до завершения чрезвычайного положения, утвержденного решением правительства Республики Армения, воздержится от процесса прекращения газоснабжения в случае невыполнения обязательств по выплате.
В то же время, считаем необходимым сообщить, что по состоянию на 26 марта в республике долг за поставленный для жителей в феврале газ составляет около 4 млрд 800 млн драмов, из которых 93,4% не касаются социально необеспеченных семей, включенных в список, предоставленный Министерством труда и социальных вопросов Армении. Между тем, долг некоторых абонентов, не заплативших за газ в феврале, доходит до 900 000 драмов”.