90748286_1178322382354025_5723410733601914880_o
«Նորքի» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում շուտով ունենալու ենք 151 սովորական և 13 ռեանիմացիոն մահճակալ. նախարար
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը Ֆեյսբուքի իր էջում լուսանկարներ է հրապարակել ու գրել․
«Այսօր այցելեցի հատուկ կորոնավիրուսային հիվանդության բուժման համար առանձնացված բժշկական հաստատություններ՝ ծանոթանալու ծառայությունների մատուցման ընթացքին, ինչպես նաև իրականացվող շինարարական աշխատանքներին։
Ստորև բերված բժշկական կենտրոններում արդեն իսկ բուժում են ստանում մեծաթիվ պացիենտներ, սակայն մահճակալային ֆոնդը շարունակվում է ծավալվել։
«Նորքի» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում շուտով ունենալու ենք 151 սովորական և 13 ռեանիմացիոն մահճակալ։ Եվս 40 մահճակալ ունենալու ենք նորակառույց մոդուլում՝ իրենց ախտորոշմանը սպասող պացիենտների համար, որի շինարարական աշխատանքները մի փոքր հետաձգվեցին տեխնիկական պատճառներով։ Այն պատրաստ կլինի մոտ օրերս։ Նաև որոշել ենք ինֆեկցիոն հիվանդանոցում տեղադրել համակարգչային տոմոգրաֆ՝ կրկին մոդուլային շենքում, որի շինարարությունը արդեն սկսվել են։ ՀՏ-ն անհրաժեշտ է կորոնավիրուսային թոքաբորբերը վաղ հայտնաբերելու համար։
Ոստիկանության հոսպիտալում շուտով կունենանք 170 սովորական և ևս 14 ռեանիմացիոն մահճակալ։
Օրթոպեդիայի կենտրոնում շուտով կունենանք 140 սովորական և 16 ռեանիմացիոն մահճակալ։
Սուրբ Աստվածածին ԲԿ ծննդատան մասնաշենքում, որը գտնվում է Մալաթիա-Սեբաստիա թաղամասում ծավալվելու է 76 սովորական և 48 ռեանիմացիոն մահճակալ։
Այս պահին ունենք թոքերի արհեստական օդափոխության 41 սարք՝ հատուկ կորոնավիրուսային հիվանդության համար, որոնցից ոչ մեկը դեռևս չի օգտագործվում։ Նոր ձեռքբերումներ, իհարկե դժվարությամբ, նույնպես իրականացվում են»։

90748286_1178322382354025_5723410733601914880_o
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян посетил медицинские учреждения, выделенные для лечения только коронавирусного заболевания, чтобы ознакомиться с процессом предоставления услуг, а также с текущими строительными работами. Торосян написал об этом на своей официальной странице в Facebook.
По его словам, в некоторых медцентрах лечение проходит множество пациентов, однако существует нехватка больничных коек. В инфекционной больнице “Норк” скоро будет 151 обычное и 13 реанимационных мест. Еще 40 мест будет в новом модуле, который достроен уже в ближайшие дни. В модуле будет также компьютерный томограф, который нужен для выявления пневмонии в результате коронавируса.
В госпитале полиции скоро будет 170 обычных и 14 реанимационных мест, в Центре ортопедии - 140 обычных и 16 реанимационных мест, в клинике Святой Богородицы - 76 обычных и 48 реанимационных мест.
Министр отметил, что на данный момент есть 41 аппарат для искусственной вентиляции легких специально для коронавирусного заболевания, однако ни один из них пока не используется.