Կթույլատրվի որոշ հումքատեսակների շրջանառությունը ՀՀ-ի և Իրանի միջեւ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ այսօրվանից Հայաստանի և Իրանի միջև սահմանվում են որոշակի բացառություններ երկու երկրների միջև տնտեսական նշանակություն ունեցող ապրանքների փոխադրման մասով։
Մարդասիրական օգնության շրջանակներում փոխադրվող լրացուցիչ ապրանքների և դրանց փոխադրման ընթացակարգի սահմանման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ Կառավարության 2020 թվականի փետրվարի 24-ի որոշման մեջ իրականացվել են փոփոխություններ, որոնցով թույլատրվում է որոշ հումքատեսակների շրջանառությունը ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև:
Փոխադրումներն իրականացվելու են «Մեղրի» անցումային կետի վարչական շենքի և կամուրջի միջև գտնվող տարածքում փոխաբեռնման միջոցով՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի, Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության և Ազգային անվտանգության ծառայության հսկողության ներքո:
Այս ապրանքային կոդերով գործունեություն ծավալող տնտեսվարողները պետք է դիմեն Պետական եկամուտների կոմիտեին, որը, ստանալով Էկոնոմիկայի նախարարության համաձայնությունը, թույլտատրում է ապրանքների փոխադրումը։

Будет разрешен оборот некоторых видов сырья между РА и Ираном
Министерство экономики Армении сообщает, что с сегодняшнего дня между Арменией и Ираном устанавливаются некоторые исключения по части перевозки товаров, имеющих экономическое значение.
В связи с необходимостью доставки товаров, перевозимых в рамках гуманитарной помощи, и процедуры их перевозки, в решение правительства от 24 февраля 2020 года были внесены изменения, позволяющие оборот некоторых дополнительных видов сырья между Арменией и ИРИ.
Перевозки будут осуществляться посредством загрузки на территории между административным зданием и мостом пограничного пункта Мегри под контролем Комитета государственных доходов, Министерства здравоохранения Республики Армения и Службы национальной безопасности.
Хозяйствующие субъекты, осуществляющие деятельность по этим товарным кодам, должны обратиться в Комитет государственных доходов, который, получив согласие Министерства экономики, разрешит перевозку товаров.