Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ:
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են նոր կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակն աշխարհում և, մասնավորապես, Հայաստանում և Իտալիայում:
Նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակի և միտումների, վարակի կանխարգելմանը և բուժմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ, կարևորել իշխանությունների համակարգված ու հավասարակշռված գործողությունների և քաղաքացիների պատասխանատու և կարգապահ պահվածքի անհրաժեշտությունը:
Սերջիո Մատարելլան ներկայացրել է Իտալիայում համաճարակային իրավիճակը, վարակի հետագա տարածման կանխարգելման, հիվանդների բուժման և կորոնավիրուսի հետևանքով երկրի տնտեսությանը հասցված վնասների նվազեցման և վերականգնման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի թե՛ դրական և թե՛ բացասական կողմերը:
Իր զորակցությունը հայտնելով Իտալիայի նախագահին և Իտալիայի ժողովրդին՝ նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում նույնպես ձեռնարկվում են համապատասխան քայլեր՝ ուղղված բնակչության առողջության պահպանմանը և նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածման դիմակայմանը: Նախագահն ընդգծել է, որ նման համաշխարհային առումով վտանգ ներկայացնող հիվանդությունների դեպքում, երբ համաճարակների արագ տարածման ռիսկը ավելի մեծ է, անհրաժեշտ է գտնել համընդհանուր լուծումներ, փորձի և տեղեկատվության արագ փոխանակում:
Հայաստանի և Իտալիայի նախագահները համակարծիք են եղել, որ, պետություններից յուրաքանչյուրում իրականացվող միջոցառումներից անկախ, երկրների և համապատասխան կառույցների միջև համագործակցությունը փորձի և տեղեկատվության փոխանակման տեսանկյունից նույնպես կարող է իր նպաստը բերել հիվանդության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը:

Армен Саркисян провел телефонную беседу с президентом Италии Серджо Матареллой
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян провел телефонный разговор с президентом Итальянской Республики Серджо Маттареллой.
Собеседники подробно обсудили ситуацию, вызванную распространением нового типа коронавируса в мире, в частности в Армении и Италии.
Президенты обменялись информацией о текущем состоянии и тенденциях распространения нового типа коронавируса в своих странах, направленных на профилактику и лечение инфекции мерах, подчеркнули необходимость скоординированных и сбалансированных действий властей и необходимость ответственного и дисциплинированного поведения граждан.
Серджо Маттарелла представил эпидемическую ситуацию в Италии, шаги по предотвращению дальнейшего распространения инфекции, лечению пациентов и восстановлению ущерба, нанесенного коронавирусом экономике страны.
Выразив свою поддержку президенту и народу Италии, президент Саркисян сообщил, что в Армении также предпринимаются соответствующие меры для защиты здоровья населения и противодействия распространению новой коронавирусной инфекции. Президент подчеркнул, что в случаях такой всемирной угрозы, когда риск быстрого распространения эпидемий высокий, следует искать универсальные решения, осуществлять быстрый обмен опытом и информацией.
Президенты Армении и Италии согласились с тем, что независимо от мер, принятых в каждом государстве, сотрудничество между странами и соответствующими учреждениями в плане обмена опытом и информацией также может способствовать повышению эффективности борьбы с болезнями.