Ղազախստանը սահմանափակում է օտարերկրացիների, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը երկիր
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով մարտի 16-ին ժամը 08։00-ից սկսած Ղազախստանի Հանրապետության տարածքում հայտարարվում է արտակարգ դրություն ՂՀ բնակչության անվտանգության ապահովման և նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով։ Արտակարգ դրությունը գործելու է մինչև ապրիլի 15-ը ժամը 07։00-ը։
Մարտի 16-ից ժամանակավորապես սահմանափակվելու է օտարերկրացիների, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը ՂՀ տարածք տրանսպորտի բոլոր միջոցներով, միաժամանակ Ղազախստանից ելքի սահմանափակումը չի կիրառվելու Հայաստան վերադարձող ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ:
Նշյալ սահմանափակումը չի կիրառվելու քաղաքացիություն չունեցող անձանց և հետևյալ կատեգորիաների օտարերկրացիների  նկատմամբ.
• Ղազախստանի և այլ երկրների դիվանագիտական ծառայության անձնակազմ և նրանց ընտանիքի անդամներ,
• ՂՀ ԱԳՆ հրավերով Ղազախստան ժամանող օտարերկրյա և միջազգային կազմակերպությունների պատվիրակությունների անդամներ,
• Ղազախստանում բնակության իրավունքի փաստաթուղթ ունեցող անձինք,
• Ղազախստանի քաղաքացիների ընտանիքների օտարերկրացի անդամներ։
Հիշեցնում ենք, որ ՀՀ դեսպանությունում գործում է շուրջօրյա թեժ գիծ՝ +7 778 229 1881 հեռախոսահամարըով, որը հասանելի է նաև WhatsApp հավելվածով:

Казахстан ограничивает въезд в страну иностранцев, в том числе граждан РА
Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление по поводу ограничений на въезд в Республику Казахстан.
“Указом президента Республики Казахстан 16 марта с 08: 00 в целях обеспечения безопасности населения Республики Казахстан и предотвращения распространения коронавируса нового типа COVID-19 на территории Республики Казахстан объявлено чрезвычайное положение. Чрезвычайное положение будет действовать до 07:00 15 апреля.
С 16 марта временно будет ограничен въезд иностранцев, в том числе и граждан Армении на территорию Республики Казахстан всеми средствами транспорта, при этом ограничение на выезд из Казахстана не будет применяться в отношении возвращающихся в Армению граждан Армении.
Данное ограничение не будет применяться в отношении лиц без гражданства и иностранцев следующих категорий:
• Персонал дипломатической службы Казахстана и других стран и члены их семей,
• Члены делегаций иностранных и международных организаций, прибывающих в Казахстан по приглашению МИД Республики Казахстан
• Лица с документом о праве на проживание в Казахстане
• Иностранные члены семей граждан Казахстана.
Напоминаем, что в посольстве Армении действует круглосуточная горячая линия:+7 778 229 1881 номер телефона, который также доступен и в приложении WhatsApp.