Մտահոգությունը տեղին է, բայց չի նշանակում, որ պետք է կացինով կտրել․ Բորիս Նավասարդյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը հղում է անում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2 նախադեպերին, որոնց համաձայն՝ մեկնաբանությունների մոդերացիա իրականացնելը վերաբերում է միայն այն լրատվամիջոցներին, որոնք ունեն բավարար ռեսուրսներ։
Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց պարոն Նավասարդյանը՝ անդրադառնալով ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի օրենսդրական նախաձեռնությանը, որով նա առաջարկում է օրենքի ուժով պարտավորեցնել ԶԼՄ-ներին անձի պատիվը և արժանապատվությունը վիրավորող, նսեմացնող կամ արատավորող արտահայտությունները և գրառումները հեռացնել իրենց էջերից դրանք հրապաարկվելուց առավելագույնը 12 ժամվա ընթացքում։
«Մենք հասկանում ենք, որ լրատվական դաշտում կան բազմաթիվ «խաղացողներ», որոնք դրա հնարավորությունը չունեն, և պետք է իրենց դրության մեջ մտնել։ Եթե այդ կարգի օրենսդրական նախաձեռնություն կա, ապա պետք է այդ սահմանումը հստակ դրվի»,- ասաց Բորիս Նավասարդյանը։
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահը կիսում է Գևորգ Պետրոսյանի մտահոգությունը՝ էլեկտրոնային լրատվամիջոցների հրապարակումների ներքո արված մեկնաբանություններում վիրավորական խոսքը շատ է, բայց պետք է գտնել այնպիսի լուծում, որը կպաշտպանի թե՛ մարդու իրավունքը, թե՛ խոսքի ազատությունը։
«Մտահոգությունը տեղին է, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է կացինով կտրել։ Ամեն դեպքում պետք է համաչափ և բալանսավորված մոտեցում ունենալ այդ խնդրին, որպեսզի մի կողմից պաշտպանվի մարդու իրավունքը, մյուս կողմից՝ խոսքի ազատությունը։ Պետք է գտնել այնպիսի լուծում, որը հնարավորինս երկուսն էլ կապահովի։ Կարծում եմ՝ այս պահին ավելի լավ լուծում, քան առաջարկել է ՄԻԵԴ-ը, չկա»,- ասաց Բորիս Նավասարդյանը։
Ըստ նրա՝ ռեպրեսիվ միջոցով ատելության, բռնության խոսքը նվազեցնել հնարավոր չէ, դրանով ընդամենը բացառվում է լայն տարածումը։

Беспокойство уместно, но это не означает, что нужно рубить топором: Борис Навасардян (видео)
Поддержи А1+!Президент Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян ссылается на 2 прецедента Европейского Суда по правам человека, согласно которым модерация комментариев относится только к тем СМИ, у которых имеется достаточно ресурсов.
Об этом Борис Навасардян сказал в беседе с «А1+», обратившись к законодательной инициативе депутата от ППА Геворга Петросяна, согласно которой он предлагает силой закона обязать СМИ удалять со своих страниц выражения и записи, оскорбляющие, унижающие или компрометирующие честь и достоинство личности, не позднее, чем в течение 12 часов после их публикации.
«Мы понимаем, что в медийном поле есть многочисленные “акторы”, у которых нет такой возможности, и нужно войти в их положение. Если есть такого рода законодательная инициатива, должно быть четко установлено это определение», - сказал Борис Навасардян.
Президент Ереванского пресс-клуба разделяет беспокойство Геворга Петросяна: в комментариях к публикациям в электронных СМИ много оскорбительной речи, однако нужно найти такое решение, которое защищало бы и право человека, и свободу слова.
«Беспокойство уместно, но это не означает, что нужно рубить топором. В любом случае, нужно иметь адекватный и сбалансированный подход к этой проблеме, чтобы с одной стороны защищались права человека, с другой стороны – свобода слова. Нужно найти такое решение, чтобы и то, и другое было по возможности обеспечено. Думаю, на данный момент нет лучшего решения, чем предложенное ЕСПЧ»,- сказал Борис Навасардян.
По его словам, репрессивными методами невозможно уменьшить насилие, слова ненависти, этим всего лишь исключается их распространение.