«Զրույցը եղել է եղբայրական»․ «Հեղափոխության պահապանները» կհետևեն վարչապետի հորդորին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Հեղափոխության պահապաններ» խմբի անդամները պնդում են, որ իրենց գործողությունները եղել են օրենքի սահմաններում, և «գյուղապետ» մականունով անձին իրենք չեն ստիպել, որ ներողութուն խնդրի վարչապետից։ Նա իր կամքով է դա արել։
Հիշեցնենք, որ «Հեղափոխության պահապաններ» անվանումով խումբը նախօրեին տեսանյութ էր տարածել, որում երևում է, որ ըստ իրենց, օրեր առաջ մետրոյում «Այո»-ի բուկլետը պատռող և վարչապետի վրա նետող աղջկա հետ հեռախոսազանգով խոսող տղամարդը ներողություն է խնդրում վարչապետից՝ վերջինիս հասցեին հնչեցրած հայհոյանքների համար։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում խմբի հիմնադիր Հայկ Ստեփանյանը, անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ խմբի գործողությունների հետ կապված՝ ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրասվում, ասում է․
«Մենք իրավական պետություն ենք, և ես դա շատ նորմալ եմ համարում, քանի որ շատ ռեզոնանսային էր այս իրադարձությունը, լուսաբանվեց տարբեր լրատվամիջոցներում, վարչապետի խոսքը ընդունում եմ որպես երկրի ղեկավարի խոսք, որը բացառելու է երկրում որևէ բռնության փորձ»։
Ստեփանյանը պնդում է, որ իրենց գործողությունները եղել են օրենքի սահմաններում, և եթե ոստիկանությունը հարկ կհամարի քննություն իրականացնել, իրենք պատրաստ են պատասխանել բոլոր հարցերին և հարկ եղած դեպքում՝ իրենց գործողությունների համար լիարժեք պատասխանատվություն կրել։
Ստեփանյանն ասում է՝ տեսանյութում, որը տեղադրվել է համացանցում, պարզ չի երևում ՝ ինչ է տեղի ունեցել։
«Որևէ բռնության մասին խոսք լինել չի կարող, այնտեղ բռնություններ չեն եղել, հայհոյանքներ չեն եղել ի պատասխան, վստահեցնում եմ, որ այդ զրույցը եղել է եղբայրական»։
Ստեփանյանն ասում է՝ երբևիցե որևէ գործողություն չեն իրականացրել, որը կարող է հեղափոխությանը վնասել։
Ինչ վերաբերում է ԱԺ ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի կողմից իրենց գործողությունների առնչությամբ ՀՀ դատախազություն հաղորում ներկայացնելուն, խմբի հիմնադիրն ասում է․
«Անի Սամսոնյանը առհասարակ չի կարող գնահատական տալ մեր գործողություններին, քանի որ մեր գործողությունների ամբողջական տեսանյութը նա չի տեսել։ Մենք գնացել ենք այդ անձի մոտ՝ զրուցելու, հասկանալու, թե ինչու է նա վիրավորել, արդյոք կարող է այդ վիրավորանքները հիմնավորել, և եթե ոչ, ապա լավ կլինի, որ ներողություն խնդրի։ Այդ անձը մեր զրույցի սկզբից ասել է, որ պատրաստ է վարչապետից ներողություն խնդրել»։
Հարցին, թե նմանատիպ իրավիճակ լինելու պարագայում, արդյոք պատրաստվո՞ւմ են շարունակել իրենց գործողությունները, ասաց․
«Մեր բոլոր գործողությունները լինելու են ՀՀ օրենքերին համապատասխան, և քանի որ վարչապետը ուղիղ արձագանքեց և կոչ արեց մեզ չարձագանքել հայհոյանքներին, մենք ենթարկվում ենք ՀՀ վարչապետի ցակացած կոչի և կանենք այն, ինչ վարչապետն ասաց։ Քանի դեռ վարչապետն ասում է՝ չպետք է արձագանքենք, մենք չենք արձագանքի»։

«Беседа была братской»: «Хранители революции» последуют призыву премьер-министра (видео)
Члены группы «Хранители революции» утверждают, что их действия были в пределах закона, и они не заставляли человека по кличке «сельский староста» приносить извинения премьеру. Он сделал это по своей воле.
Напомним, что группа под названием «Хранители революции» накануне распространила видеоматериал, в котором видно, что по их словам, несколько дней назад мужчина, говорящий с девушкой, порвавшей буклет «Да» и бросившей его в направлении премьер-министра, по телефону приносит извинения премьер-министру за сквернословия в адрес последнего.
В беседе с «А1+» основатель группы Айк Степанян, обратившись к обстоятельству того, что в полиции подготавливаются материалы в связи с действиями группы, говорит:
«Мы – правовое государство, и я считаю очень нормальным, поскольку это событие было очень резонансным, освещалось в различных СМИ, я принимаю речь премьера как речь главы государства, который исключает попытку любого насилия в стране».
Степанян утверждает, что их действия были в пределах закона, и если полиция сочтет нужным провести расследование, они готовы ответить на все вопросы и, при необходимости, понести полноценную ответственность за свои действия.
Степанян говорит: в видеоматериале, размещенном в интернете, плохо видно, что произошло.
«Не может быть и речи ни о каком насилии, здесь не было насилия, не было ругательств в ответ, заверяю, что эта беседа была братской».
Степанян говорит: они никогда не делали ничего, что могло бы нанести ущерб революции.
Касательно того, что депутат от фракции ПСА НС Ани Самсонян подала в прокуратуру РА сообщение в связи с их действиями, основатель группы говорит:
«Ани Самсонян вообще не может давать оценку нашим действиям, поскольку она не видела весь видеоматериал наших действий. Мы пошли к этому человеку, чтобы побеседовать, понять, почему оскорбил, может ли обосновать эти оскорбления, и если нет, было бы хорошо принести извинения. Этот человек с самого начала беседы сказал, что готов принести извинения премьер-министру».
На вопрос, что в случае, если будет подобная ситуация, собираются ли они продолжать свои действия, сказал:
«Все наши действия будут в соответствии с законом РА, и поскольку премьер-министр прямо отреагировал и призвал нас не реагировать на ругательства, мы подчиняемся любому призыву премьер-министра РА и сделаем то, что сказал премьер. Пока премьер говорит: не нужно реагировать, мы не будем реагировать».