Լիահույս եմ, որ մոտ ապագայում կրկին կհանդիպենք․ Արմեն Սարգսյան՝ Հռոմի պապին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հռոմի Սրբազան քահանայապետ ընտրվելու տարեդարձի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Նորին Սրբություն Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին։
Արմեն Սարգսյանը եղել է Վատիկանում Հայաստանի Հանրապետության առաջին արտակարգ և լիազոր դեսպանը: Իսկ 1997թ. Հռոմի Նորին սրբություն Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապի կողմից արժանացել է Սուրբ Գրիգոր Մեծի շքանշանի Մեծ Խաչ աստիճանի: Նրա գործուն մասնակցությամբ 1999 թվականին Սիքստինյան կապելլայում, ի նշանավորում պատմական ու մշակութային հարուստ անցյալի, երջանկահիշատակ Նորին սրբություն Հռոմի պապ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի և երջանկահիշատակ Նորին սրբություն Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Առաջինի ներկայությամբ բացվել է «Հայաստան-Հռոմ» ցուցահանդեսը:
Հիշատակելով այդ մասին իր ուղերձում՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նաև նշել է, որ հայերի կապերը և առնչությունները Վատիկանի հետ ունեն հազարամյակների պատմություն, իսկ ներկայումս Հայաստան-Վատիկան միջպետական հարաբերությունները շարունակում են ներդաշնակ զարգանալ: Նախագահ Սարգսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել աշխարհում խաղաղության, արդարության և մարդկային արժանապատվության հաստատման, Հայաստանի Հանրապետություն-Սուրբ Աթոռ միջպետական հարաբերությունների հզորացման գործում Նորին սրբության անվերապահ դիրքորոշման համար:
«Առանձնակի ջերմությամբ եմ հիշում 2016 թվականի հունիսին Հայաստան կատարած Ձեր այցը և մեր անձնական հանդիպումը,- Նորին սրբությանը հղած շնորհավորանքում ասել է Հայաստանի նախագահը:- Լիահույս եմ, որ մոտ ապագայում կրկին կհանդիպենք»:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Նորին սրբությանը մաղթել է քաջառողջություն, հաջողություն և կորով` երկար տարիներ առաջնորդելու Տիեզերական եկեղեցու նվիրական առաքելությունը:

Я полон надежды, что мы вновь встретимся в ближайшем будущем: Армен Саркисян – Папе Римскому
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание Его Святейшеству Папе Римскому Франциску, в связи с годовщиной избрания Его Святейшеством.
Армен Саркисян был первым чрезвычайным и полномочным послом Армении в Ватикане. В 1997 г. Его Святейшество Папа Римский Иоанн Павел II наградил его Большим крестом ордена Святого Григория Великого. При его деятельном участии в 1999 году в Сикстинской капелле в присутствии Его Святейшества Папы Римского Иоанна Павла Второго и блаженной памяти Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина Первого была открыта экспозиция “Армения - Рим”.
Упомянув об этом в своем послании, президент Армен Саркисян также отметил, что связи и отношения армян с Ватиканом имеют тысячелетнюю историю, в настоящее время межгосударственные отношения Армения-Ватикан продолжают гармонично развиваться. Президент Саркисян выразил свою признательность за безоговорочную позицию Его Святейшества в деле установления мира, справедливости и человеческого достоинства в мире, укрепления межгосударственных отношений Республика Армения-Святой Престол.
“С особой теплотой вспоминаю Ваш визит в Армению в июне 2016 года и нашу личную встречу”, - написал президент Армении в поздравительном послании Его Святейшеству.
Президент Армен Саркисян пожелал Его Святейшеству крепкого здоровья, успехов и энергии, чтобы долгие годы руководить святой миссией Вселенской Церкви.