Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների օրակարգին, դատաիրավական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, այս ոլորտներում միջազգային համագործակցությանն, ինչպես նաև մի շարք այլ հարցերի:
Նախարարը Հանրապետության նախագահին տեղեկացրել է սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովի գործունեության մասին:
Կարևորելով սահմանադրական բարեփոխումները՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Սահմանադրությունը ժամանակի մարտահրավերների պայմաններում ապրող և զարգացող իրավական փաստաթուղթ է: Նախագահի խոսքով՝ Սահմանադրության ցանկացած փոփոխություն, կատարելագործում պետք է հիմնված լինի իրավունքի գերակայության սկզբունքի վրա՝ նպաստելով մեր պետության անցնցում, բնականոն զարգացմանը:
Նախագահը նաև ներկայացրել է իր պատկերացումներն ու մոտեցումները սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ: Նա նշել է երկրի հիմնական օրենքի մշակման գործընթացում հասարակության հնարավորինս լայն շերտերի մասնակցության կարևորությունը: Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ նախագահի աշխատակազմը պատրաստակամ է իր առաջարկություններով և կարողություններով համագործակցել թե նախարարության, թե սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովի հետ:

Армен Саркисян встретился с министром юстиции Рустамом Бадасяном (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян провел рабочую встречу с министром юстиции Рустамом Бадасяном.
Собеседники коснулись повестки конституционных изменений в Армении, судебно-правовых реформ, борьбы с коррупцией, защиты прав человека, международного сотрудничества в этих областях, а также ряда других вопросов.
Министр проинформировал президента о деятельности профессионального комитета по конституционным изменениям.
Подчеркнув важность конституционных реформ, президент Саркисян сказал, что Конституция в условиях вызовов времени является живым и развивающимся правовым документом. По словам президента, любая поправка и совершенствование Конституции должны основываться на принципе верховенства права, способствуя нормальному развитию нашего государства.
Президент также представил свои взгляды и подходы к конституционным поправкам. Он подчеркнул важность вовлечения как можно большего числа людей в процесс разработки основного закона страны. Армен Саркисян сказал, что администрация президента своими предложениями и возможностями готова сотрудничать как с министерством, так и с профессиональным комитетом по конституционным реформам.