Հանրաքվեին առնչվող առերևույթ ընտրական իրավախախտումների մասին ստացվել է 19 ահազանգ
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել և ամփոփել է ապրիլի 5-ին կայանալիք Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքի և անցկացման շրջանակներում 2020թ. փետրվարի 10-ից մինչև մարտի 4-ը՝ ժամը 11.00-ի դրությամբ արձանագրված ընտրական բնույթի ենթադրյալ իրավախախտման դեպքերը:
Ըստ այդմ՝ նշված ժամանակահատվածում ստացվել է առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 19 հաղորդում, այդ թվում ահազանգ, ոստիկանության ծառայողի զեկուցագիր, հրապարակում:
Դրանցից 6-ի մասին տվյալներն ստացվել են զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների, սոցիալական ցանցերում կատարված գրառումների հիման վրա, որոնք հասանելի են դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվող մշտադիտարկմամբ, 9-ը՝ քաղաքացու կողմից ՀՀ դատախազություն ներկայացված դիմումների, 1-ը՝ ՀՀ դատախազության թեժ գծին քաղաքացու կատարած ահազանգի, 2-ը քաղաքացիների կողմից ՀՀ ոստիկանություն կատարած ահազանգերի, 1-ը՝ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ներկայացված զեկուցագրերի արդյունքում:
Նշվածներից 9-ը նույն անձի կողմից ներկայացված դիմումներ են, որոնք եղել են առերևույթ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ: Դրանք առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում չհանդիսանալու պատճառով ստուգման հանձնարարություն տալու անհրաժեշտության բացակայության կապակցությամբ դիմում ներկայացրած անձին տրվել են պարզաբանումներ:
Մյուս 10 դեպքերը պարունակել  են վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ: Դրանք ուսումնասիրվել են աշխատանքային խմբի կողմից և դատախազության ստորաբաժանումների դատախազների հսկողության ներքո ստուգվել կամ շարունակւմ են ստուգվել:
Մասնավորապես՝ դրանցից 8-ով արդեն իսկ հերքվել է ենթադրյալ իրավախախտման փաստը և ոստիկանության ծառայողների զեկուցագրերի հիման վրա թողնվել անհետևանք, իսկ 2-ով իրականացվում են ստուգողական գործողություններ:
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբը, գործակցելով այլ իրավապահ մարմինների հետ, շարունակում է 2020թ. ապրիլի 5-ի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումների, քաղաքացիների հաղորդումների և ահազանգերի ուսումնասիրման, դրանցով իրականացվող ստուգողական գործողությունների, բավարար հիմքերի առկայության դեպքում քրեադատավարական ընթացակարգերի ապահովման օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողությունը, որոնց արդյունքների մասին պարբերաբար կտրվի տեղեկատվություն:

Поступило 19 сообщений о правонарушениях в связи с референдумом
Рабочая группа Генеральной прокуратуры Армении изучила и подвела итоги кампании по проведению референдума по конституционным реформам.
Соответственно, за отчетный период было получено 19 сообщений о предполагаемых нарушениях.
Данные о 6 из них были получены на основе публикаций в СМИ, записей в социальных сетях, которые стали доступны посредством мониторинга, проводимого в рамках рабочей группы Генеральной прокуратуры Армении, 9 заявлений были поданы гражданами в прокуратуру, 1 заявление - сигнал гражданина на горячую линию прокуратуры, 2 - сигналы, поступившие от граждан в полицию, 1 - в результате докладов, представленных сотрудниками полиции.
9 из них - заявления, представленные одним и тем же лицом, они были об административных правонарушениях. В связи с отсутствием факта правонарушения лицу, подавшему заявление, было дано разъяснение.
Другие 10 случаев содержат абстрактные и общие сведения. Они были изучены рабочей группой  под контролем прокуроров подразделений прокуратуры.
В частности, в 8 из них уже опровергнут факт предполагаемого правонарушения и на основании докладов сотрудников полиции они оставлены без последствий, по 2-м - проводятся проверочные действия.
Рабочая группа Генпрокуратуры Армении, сотрудничая с другими правоохранительными органами,  в ходе подготовки и проведения 5 апреля референдума по конституционным реформам осуществляет прокурорский контроль над публикациями СМИ о видимых избирательных правонарушениях, над законностью обеспечения уголовно-процессуальных процедур, изучает сообщения и сигналы граждан. Об осуществляемых ими контрольных действиях, об их результатах периодически будет сообщаться.