Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սերբիայի նախագահի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 11-ին հանդիպել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչին:
Սերբիայի նախագահը ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը Բելգրադում եւ վստահություն հայտնել, որ այս այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-սերբական հարաբերություններում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ վերջին շրջանում տեղի ունեցած մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերը պիտի օժանդակեն կողմերի միջեւ առկա չիրացված ներուժի բացահայտմանն ու կենսագործմանը եւ շեշտել, որ երկու ժողովուրդների միջեւ գոյություն ունեն խոր պատմական ու մշակութային կապեր: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկու երկրների միջեւ վիզաների չեղարկման փաստը եւ վստահություն հայտնել, որ այն նոր խթան կհանդիսանա զբոսաշրջային փոխայցերի համար:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարն առանձնակի կարեւորել է նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների դերը երկկողմ հարաբերություններում թե' բարեկամական խմբերի եւ հանձնաժողովների, թե' միջազգային խորհրդարանական ձեւաչափերի մակարդակներում:
Կողմերը տեղեկատվություն են փոխանակել երկու տարածաշրջաններում առկա իրավիճակի վերաբերյալ:
Անդրադառնալով Արցախյան հիմնահարցին` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ այնտեղ ապրող հայ բնակչության ֆիզիկական անվտանգության միակ երաշխիքը ինքնորոշման իրավունքն է: Նա վերահաստատել է, որ հայկական կողմը խնդրի լուծումը տեսնում է միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում եւ գործընկերներին կոչ անում` սատարել այս ձեւաչափն ու որդեգրված սկզբունքները:

Арарат Мирзоян встретился с президентом Сербии
Поддержи А1+!11 марта в рамках официального визита в Сербию делегация, возглавляемая председателем НС А. Мирзояном, встретилась с президентом Сербии А. Вучичем.
Президент Сербии приветствовал возглавляемую главой парламента Армении делегацию в Белграде и выразил уверенность, что этот визит станет новым стимулом в армяно-сербских отношениях.
Председатель НС, поблагодарив за прием, отметил, что состоявшиеся в последнее время визиты ряда высокопоставленных чиновников должны содействовать выявлению и претворению в жизнь существующего между сторонами нереализованного потенциала и подчеркнул, что между двумя народами существуют глубокие исторические и культурные связи. Арарат Мирзоян подчеркнул факт отмены виз между двумя странами и выразил уверенность, что это станет новым стимулом для взаимных туристических визитов.
Глава законодательного органа особо выделил также и роль парламентов двух стран в двусторонних отношениях как на уровне групп дружбы и комиссий, так и на уровне международных парламентских форматов.
Стороны обменялись информацией о ситуации в двух регионах.
Говоря об арцахской проблеме, Арарат Мирзоян отметил, что единственной гарантией физической безопасности проживающего там армянского населения является право на самоопределение. Он подтвердил, что армянская сторона видит решение проблемы только посредством мирных переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и призывает партнеров поддержать этот формат и принятые принципы.