Միլանից ժամանողներին օդանավակայանից դուրս են բերել առանձին
Մարտի 10-ին՝ տեղական ժամանակով 13:10-ին, Միլանից Երևան ժամանած ինքնաթիռով երկիր մուտք գործած 40 անձանցից որևէ մեկի մոտ վարակիչ հիվանդություններին բնորոշ ախտանշաններ՝ ջերմություն, տենդ, հազ չի արձանագրվել: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնից:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինն իրականացնում է ուժեղացված վերահսկողական աշխատանքներ՝ ախտահանման, զննման՝ համաձայն միջազգային առողջապահական կանոնների։ Իտալիայից ու համաճարակային առումով ռիսկային մի շարք երկրներից ժամանողներն անցնում են ջերմաչափում, արտաքին զննում, նրանց համար լրացվում են հասցեական քարտեր, որոնք տրամադրվում են պոլիկլինիկաներին ՝ այս անձանց առողջական վիճակի հետագա վարումն իրականացնելու համար: Իտալիայից ժամանող անձինք օդանավակայանից դուրս են բերվել առանձին, նրանց ուղեբեռը եւս հանձնվել է առանձին՝ բացառելու այլ ուղեւորների հետ շփումները։ Հաջորդիվ ձեռնարկվել են ախտահանման միջոցառումներ՝ սահմանված կարգով։

Прибывших из Милана вывезли из аэропорта отдельно
Ни у кого из 40 человек, прибывших из Милана в Ереван 10 марта в 13:10 по местному времени, не было симптомов инфекционных заболеваний - жара, лихорадки, кашля. Об этом сообщили Арменпресс в Инспекционном органе здравоохранения и труда.
В аэропорту “Звартноц” Инспекционный орган здравоохранения и труда осуществляет усиленный контроль в соответствии с международными здравоохранительными правилами.
Прибывшим из Италии и других очагов риска заражения гражданам измеряют температуру, проводят внешнее обследование, а также для них заполняются адресные карточки, которые предоставляются поликлиникам для осуществления дальнейшего надзора за здоровьем этих людей. Прибывшие из Италии граждане были вывезены из аэропорта по отдельному выходу, также их багаж был выдан в отдельном месте, чтобы исключить контакты. Затем в установленном порядке была осуществлена дезинфекция.