Միլան թռնողները՝ երկու քարի արանքում
Չնայած կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով իտալական Լոմբարդիա նահանգն ու վարչական կենտրոն Միլանը  հայտնվել են կարանտինային  գոտում,  Երևան- Միլան չվերթը չի չեղարկվել։
Ինչպես տեղեկանում ենք «Զվարթնոց» օդանավակայանի կայքից, վաղը՝ մարտի 10-ին նախատեսված է Երևան –Միլան չվերթը, որն իրականացնում է  Ryanair   լոուքոսթ ավիաընկերությունը։
Ինչո՞ւ չի չեղարկվում այս  չվերթը, երբ  հայտնի է՝ Միլանում եւ Իտալիայի հյուսիսային այլ բնակավայրերում մարտի 8-ից մինչև ապրիլի 3-ը գործում է մուտքի և ելքի հատուկ ռեժիմ։ Իտալիայում  վարակվածների թիվը  հասել է  7375-ի։
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից «Ա1+»-ին փոխանցեցին, որ չվերթի չեղարկման որոշումը ավիաընկերությանն է։   Նման   որոշում Ryanair  ընկերությունը  դեռ չունի։
Այս հարցով  «Ա1+»-ը    դիմեց  նաեւ  Արտաքին գործերի նախարարությանը, որը դեռ երկու շաբաթ առաջ հորդորել էր Հայաստանի քաղաքացիներին խուսափել Իտալիա այցելությունից, բացառությամբ խիստ անհրաժեշտ դեպքերի։
ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասում է՝   ուղեւորվել  արգելել չեն կարող, բայց նաեւ  զգուշացնում է, որ   Երեւանից Միլան թռչողները պարտավոր են հետեւել  իտալական իշխանության սահմանափակումներին՝  կարանտինով պայմանավորված։
Այսինքն՝  եթե  ուղեւորը, այնուամենայնիվ,  որոշում է  մեկնել Իտալիա, պետք է պատրաստ լինի ենթարկվել   սահմանափակումներին՝  վարակվելու վտանգից բացի։ Արդեն իսկ փակ են ուսումնական հաստատությունները, մարզասրահները,  թանգարանները։  Բազմաթիվ մշակութային եւ մարզական միջոցառումներ հետաձգվել են։
Հիշեցնենք  նաեւ, որ Ryanair-ի տոմսերը  վերադարձման  ենթակա չեն , եւ եթե  չվերթը չի չեղարկվել՝ ուղեւորը  գումարի վերադարձ չի կարող ակնկալել՝ թռիչքից հրաժարվելու դեպքում։
Ryanair-ն այսօր տեղեկատվություն է տարածել` նշելով` չի չեղարկում իր չվերթները, քանի որ այնտեղ գտնվող օտարերկրացիները Իտալիայից տուն պետք է վերադառնան։

Летящие в Милан – между молотом и наковальней
Несмотря на то, что из-за вспышки коронавируса область Италии Ломбардия и ее административный центр Милан оказались в карантинной зоне, рейс Ереван-Милан не отменен.
Как узнаем из сайта аэропорта «Зварноц», на завтра, 10-е марта, намечен авиарейс Ереван-Милан, который осуществляет авиакомпания-лоукостер Ryanair.
Почему не отменяют этот авиарейс, когда известно что в Милане и других северных районах Италии с 8-го марта по 3-е апреля действует особый режим въезда и выезда? Число заразившихся в Италии достигло 7375-и.
Из Комитета гражданской авиации «А1+» передали, что решение об отмене рейса должна принять авиакомпания. Ryanair пока не приняла подобного решения.
По этому вопросу «А1+» также обратился в Министерство иностранных дел, которое еще две недели назад призывало граждан Армении избегать посещения Италии, за исключением случаев крайней необходимости.
Пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян говорит: они не могут запретить лететь, но предупреждают, что те, кто летят из Еревана в Милан, обязаны следовать ограничениям итальянских властей в связи с карантином.
То есть если пассажир, тем не менее, хочет вылететь в Италию, он должен быть готовым подчиняться ограничениям, помимо опасности заразиться. Уже закрыты учебные заведения, спортивные залы, музеи. Многочисленные культурные и спортивные мероприятия перенесены.
Также напомним, что билеты Ryanair не подлежат возврату, и если рейс не отменен, пассажир не может рассчитывать на возврат денег в случае отказа от полета.