«Էդ ո՞վ է գլխից ձեռք քաշել ընտրակեղծարարության դիմի» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն արձագանքում է ՀԱԿ-ի հայտարարությանը, թե ընտրահանձնաժողովներում ընդգրկվել են ընտրակեղծարարներ։
«Ես կարող եմ վստահեցնել, որ «Այո»-ի կողմից առաջադրված որևէ թեկնածու այլ կուսակցության անդամ չէ, և ըստ էության մենք չենք առաջադրել այլ կուսակցության անդամների, միայն առաջնորդվել ենք մեր համակիրներով»,- ասաց պատգամավորը։
Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվելու համար «Այո»-ի շտաբի 1300 թեկնածու է հաստատվել։ Ըստ Սիսակ Գաբրիելյանի՝ թեկնածուներին ներկայացրել են «Հայ ազգային կոնգրես», «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Հանրապետություն», «Առաքելություն» և մի քանի այլ կուսակցություններ։
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը հիշեցնում է, որ հանրաքվեն՝ հեղափոխությանը հաջորդած երկու ընտրությունները չեն, որ նույն մթնոլորտը տիրի և որևէ մեկը չհամարձակվի նախկինում օգտագործված գործիքները կիրառել։
«Մարդիկ, որոնք նախկինում մասնակից են եղել կեղծիքներ կատարելու առումով, հրահանգները կատարել են, ես չեմ ասում, որ բոլորը ընտրակեղծարար են, բայց հիմա նման մթնոլորտի պայմանում, երբ որ կեղծիքներ կատարելու այդ տարածքը՝ հանձինս նախկինների, որոշակի ձևավորվել է, բացառել, որ կարող են տուրք տալ որոշակի հրահանգների կամ տուրք տալ որոշակի գայթակղությունների չի կարելի»,- նշեց պարոն Սաքունցը։
Իրազեկ քաղաքացիների միավորման ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը չի կարծում, որ «Այո»-ի կամ «Ոչ»-ի օգտին ընտրակեղծարարություն կարվի։
«Էդ ո՞վ է գլխից ձեռք քաշել ընտրակեղծարարության դիմի, եթե դրա համար կարող է մինչև 8 տարի անցկացնի անազատության մեջ։ Մարդ պետք է կամիկաձե լինի նման բան անելու համար։ Ակնհա՞յտ է չէ, որ կամիկաձեներ չկան, ոչ մեկ նման բան չի անի, ով էլ որ կամիկաձե է ու կորոշի ընտրակեղծարարությամբ զբաղվի, ճիշտն ասած՝ ես հիմք չունեմ կասկածելու, որ կհայտնվի ճաղերի ետևում երկար տարիներով»,- ասաց Դանիել Իոաննիսյանը։
Ըստ Արթուր Սաքունցի՝ ապրիլի 5-ի հանրաքվեն իշխանության համար փորձություն է, որի ձախողման մեջ շահագրգռված է նախկին իշխանությունը, հետևաբար այստեղ մեկ այլ խնդիր էլ է առաջանում։
«Թե արդյոք նախկին մերժվածներն իրենց կադրային պոտենցիալը, որ կիրառել են տարիներ շարունակ, ի՞նչ չափով կկարողանան օգտագործել։ Խնդիրը նրանում է, որ ոչ թե ընդհանրապես բացառում ենք, եթե բացառեինք, կասեինք՝ մտահոգություն չկա, բայց չենք կարող բացառել, իսկ այդ ինչ ծավալով կլինի, դա դժվար է պատկերացնել»,- ասաց նա։
Պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն էլ հիշեցնում է՝ հանրաքվեի արդյունքը որոշում է քաղաքացին, ոչ թե հանձնաժողովի անդամը։ Ըստ նրա՝ չի կարող ազդել արդյունքի վրա անգամ այն հանգամանքը, եթե որևէ ընտրատեղամասային հանձնաժողովում «Ոչ»-ը ունենա առավել թվով անդամներ։
«Որևէ հանձնաժողովի անդամ՝ լինի «Ոչ»-ի համակիր, ՀՀԿ անդամ, կամ մեկ այլ կուսակցության անդամ, որն այս օրերին ակնհայտ «Ոչ»-ի քարոզ է տանում, չփորձի որևէ ապօրինի արարք կատարել, որովհետև դա հայտնաբերվելու ու պատժվելու է»,- նկատեց նա։
Հիշեցնենք, որ 2020թ․-ի ապրիլի 5-ին հանրաքվեի է դրված ՍԴ 7 անդամների պաշտոնավարումը դադարեցնելու մասին նախագիծը։

«Кто осмелится прибегнуть к фальсификациям выборов?» (видео)
Депутат от фракции «Мой шаг» Сисак Габриелян реагирует на заявление АНК о том, что в избирательные комиссии включены фальсификаторы выборов.
«Я могу заверить, что любой кандидат, выдвинутый «Да», не является членом другой партии, и по сути мы не выдвигали членов другой партии, только руководствовались своими сторонниками», - сказал депутат.
Для того, чтобы войти в состав окружной избирательной комиссии утверждено 1300 кандидатов из штаба «Да». По мнению Сисака Габриеляна, кандидатов представили «Армянский национальный конгресс», «Гражданскиий договор», «Республика», «Миссия» и несколько других партий.
Правозащитник Артур Сакунц напоминает, что референдум – это не двое выборов, последующих за революцией, чтобы царила та же атмосфера, и чтобы никто не осмелился применять ранее использованные инструменты.
«Люди, которые раньше были участниками в плане совершения фальсификаций, выполнили указы, я не говорю, что все фальсификаторы, но сейчас в условиях подобной атмосферы, когда эта территория совершения фальсификаций, в лице бывших, в определенной степени сформировалась, исключить, что могут отдать дань некоторым инструкциями или отдать дань некоторым искушениям – нельзя», - отметил господин Сакунц.
Координатор программ Союза информированных граждан Даниэл Иоаннисян не думает, что будут совершены фальсификации выборов в пользу «Да» или «Нет».
«Кто это осмелится прибегнуть к фальсификации выборов, если за это может до 8 лет провести в заключении? Человек должен быть камикадзе, чтобы делать подобное. Не очевидно ли, что камикадзе нет, никто подобного не сделает, а тот, кто является камикадзе и решит заниматься фальсификациями выборов, по правде говоря, у меня нет оснований подозревать, что окажется за решетками на долгие годы», - сказал Даниэл Иоаннисян.
По мнению Артура Сакунца референдум 5-го апреля – это испытание для властей, в провале которого заинтересованы бывшие власти, следовательно, здесь возникает другая проблема.
«В какой мере бывшие, годами применявшие свой кадровый потенциал, смогут использовать его? Проблема в том, что мы не вообще исключаем, если б исключали, сказали бы: нет опасений, но мы не можем исключить, а в каком объёме это будет – это трудно представить», - сказал он.
Депутат Сисак Габриелян напоминает: результаты референдума определяет гражданин, а не член комиссии. По его словам, не может повлиять на результаты выборов даже то обстоятельство, если в какой-либо избирательной комиссии у «Нет» будет большее количество членов.
«Если какой-либо член комиссии будет сторонником «Нет», членом РПА или членом другой партии, которая в эти дни очевидно ведет агитацию «Нет», пусть он не пытается совершить какое-либо незаконное действие, потому что он будет обнаружен и наказан», - заметил он.
Напомним, что 5-го апреля 2020г. на референдум вынесен проект о прекращении пребывании в должности 7 членов КС.