Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Ժոնաթան Լաքոտին. օրակարգում ֆրանսիական նոր բիզնես նախագծերն են
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ 2018 թվականից ի վեր Ֆրանսիան հատուկ ուշադրությամբ է վերաբերվում հետհեղափոխական Հայաստանին` գնահատելով կոռուպցիայի դեմ տարվող հետևողական պայքարը: Արդյունքում, դեսպանի խոսքով, ֆրանսիական մի շարք ձեռնարկություններ հետաքրքրված են Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հեռանկարով․ «Նրանք չեն գալիս Հայաստան այլ սուբյեկտիվ պատճառներով. նրանք գալիս են, որովհետև այստեղ կան իրատեսական հնարավորություններ», - ասել է Ժոնաթան Լաքոտը: Դեսպանը ներկայացրել է Հայաստանում խոշոր ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն ուղղված աշխատանքները և նախարարի հետ միասին նախանշել առաջիկա անելիքները:
Նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդգծել է, որ այդ ծրագրերի հաջողությունը էլ ավելի մեծ չափով կկամրջի երկու երկրների տնտեսությունները: Դեսպանն իր հերթին հավաստիացրել է, որ սպասվող խոշոր ապրանքանիշերի մուտքը Հայաստան կփոխի նաև ֆրանսիական ներդրումայի համայնքի վերաբերմունքը երկրի հանդեպ:
Հանդիպման ընթացում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև «Ոռոգվող գյուղատնտեսության զարգացումը ՀՀ Արարատի և Արմավիրի մարզերում» ծրագրի մանրամասները, որն, ըստ դեսպանի, ֆրանսիական ամենախոշոր ընթացիկ ծրագիրն է: «Այն նորարարական տեխնոլոգիաները և գիտելիքները, որ  պետք է փոխանցվեն մեր ֆերմերներին, կարևորագույն հենակետ են գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրողականությունը բարձրացնելու համար: Դա նաև շատ լավ հնարավորություն է լուծելու փոքր տնտեսությունների խնդիրը»,- ասել է նախարարը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել աշխարհագրական նշումներին առնչվող հարցերի վերաբերյալ: Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ Հայաստանը հանձնառու է ստանձնած պարտավորությունների իրականացմանը և ընդգծել, որ կարևոր է նշումների ինստիտուտի կայացումը. «Մենք շարունակում ենք մեր քննարկումները ֆրանսիացի գործընկերների հետ, որոնք պետք է առավելագույն օգուտ ստեղծեն: Մենք շատ ուշադիր ենք այս ծրագրի բովանդակության նկատմամբ՝ նախօրոք ճիշտ ձևակերպելով օրակարգը»,- նշել է նախարարը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանում գործող ֆրանսիական կապիտալով ընկերություններին և նրանց առաջիկա ծրագրերին: Նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ վերջիններիս հետ պարբերաբար հանդիպումներ է ունենում ՝ քննարկելու առաջացող խնդիրները և ընթացիկ նախագծերը:

Тигран Хачатрян принял Джонатана Лакота: на повестке дня новые французские бизнес-проекты
Поддержи А1+!Министр экономики Тигран Хачатрян принял сегодня посла Франции в Армении Джонатана Лакота.
Посол поблагодарил за прием и отметил, что с 2018 года, оценив последовательную борьбу с коррупцией, Франция с особым вниманием относится к постреволюционной Армении. В результате, по словам посла, ряд французских предприятий заинтересованы в перспективах деятельности в Армении: “Они приезжают в Армению не по другим субъективным причинам, а потому что здесь есть реальные возможности”, - сказал Джонатан Лакот. Посол представил работы по реализации крупных инвестиционных программ в Армении и вместе с министром наметил предстоящие задачи.
Министр Тигран Хачатрян подчеркнул, что успех этих программ в большей степени сблизит экономики двух стран. Посол, в свою очередь, заверил, что вход крупных брендов на рынок Армении изменит также и отношение общины французских инвестиций к стране.
В ходе встречи были обсуждены детали программы “Орошаемое развитие сельского хозяйства в Араратской и Армавирской областях Республики Армения”, составленной Республикой Армения и Французским агентством развития. Она, по словам посла, является самой крупной текущей программой Франции. “Те инновационные технологии и знания, которые должны быть переданы нашим фермерам, являются важнейшей опорой для повышения производительности в сельском хозяйстве. Это также очень хорошая возможность решить проблему малых хозяйств”, - сказал министр.
Стороны обменялись мнениями по вопросам, связанным с географическими указаниями. Тигран Хачатрян отметил, что Армения привержена выполнению взятых на себя обязательств и подчеркнул, что важно становление института указаний. “Мы продолжаем наши обсуждения с французскими коллегами, которые должны создать максимальную пользу. Мы очень внимательны к содержанию этой программы и заранее правильно сформулировали повестку”, - отметил министр.
Стороны коснулись также действующих в Армении компаний с французским капиталом и их предстоящих программ. Министр Тигран Хачатрян отметил, что он периодически проводит с ними встречи, чтобы обсудить возникающие проблемы и текущие проекты.