Երևանում բացվում է նոր պլանետարիում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում նոր Պլանետարիումը կբացվի տեխնիկական ռեժիմով՝ 2020 թվականի մարտի 7-ին: Այդ մասին տեղեկանում ենք պլանետարիում տարածած հաղորդագրությունից։
Այն կցուցադրի ֆիլմեր տիեզերքի ծագման, աստղերի և մոլորակների ձևավորման, ինչպես նաև տիեզերագնացության և տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացման մասին:
Պլանետարիումը կունենա 14 մ տրամագիծ ունեցող էկրան և կտեղավորի մինչև 50 մարդ: Հանդիսատեսի տեղակայումը կլինի փափուկ բազկաթոռների վրա, այդպիսով հնարավոր կլինի բառացիորեն պառկել և նայել աստղային երկնքին:
Անգլիական պարկում՝ Պլանետարիումի մոտակայքում՝ կտեղավորվի հսկա 6-մետրանոց լուսինը, որը գիշերվա ընթացքում փայլելու է:
Նախագիծը ստեղծվել է Սանկտ Պետերբուրգի «Պլանետարիում 1» թիմի (գմբեթի տրամագծով ամենամեծը աշխարհում) և պլանետարիումի առաջատար դիզայներ Գրիգոր Մաշուրյանի համատեղ ջանքերով:
Գրիգոր Մաշուրյան, մեջբերում․
«Հատկապես ներկայումս շատ կարևոր է, երեխաների մեջ սերմանել ձգտումը դեպի տեխնիկական մասնագիտություններ, որպեսզի մեր երկրում լինեն ավելի շատ ինժեներներ, ովքեր կձևավորեն Հայաստանի ապագա զարգացումը: Պլանետարիումը հիանալի կրթական ծրագիր է պարունակում Եվրոպական տիեզերական հասարակության (ESO) կինոնկարներից և «Պալենատրիում 1» ստուդիայում ստեղծված ֆիլմերից»:
Պլանետարիումը պլանավորում է անցկացնել նաև օպերային, սիմֆոնիկ և ջազային համերգներ, ինչպես նաև պաշտոնական միջոցառումներ և ներկայացումներ:

В Ереване открывается первый планетарий
Первый в Армении Планетарий откроется в техническом режиме уже 7 марта 2020 года. В нем будут показывать фильмы про зарождение вселенной, формирование звезд и планет, а также про развитие космонавтики и технологий освоения космоса.
Планетарий будет иметь экран диаметром 14 метров и будет вмещать до 50 человек. Размещение зрителей будет на креслах-пуфиках, таким образом можно будет в прямом смысле лежать и смотреть на звездное небо.
Рядом с планетарием в Английском парке разместится гигантская 6-и метровая луна, которая будет светиться по ночам.
Проект создан совместно командой Планетарий 1 Санкт-Петербург (крупнейший в мире по диаметру купола) и ведущим дизайнером студии планетария Григором Машуряном.
Григор Машурян, цитата:
«Особенно важно в настоящее время прививать тягу детей к техническим специальностям, чтобы в нашей Стране росло больше инженеров, которые будут формировать будущее развитие Армении.
В планетарии собрана Прекрасная образовательная программа из фильмов Европейского космического общества (ESO)  и фильмов созданных в студии Паленатрий 1»
В планетарии также планируется проводить оперные, симфонические и джазовые концерты, а также официальные мероприятия и перфомансы.