Կորոնավիրուսը վրացիներին չի վախեցրել․ դիմակ կրողները հատուկենտ էին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀարեւան Վրաստանում, որտեղ կորոնավիրուսի 3 հաստատված դեպք կա, խուճապ, կարծես թե, չկա։ Ի տարբերություն Երևանի՝ հարևան երկրի մայրաքաղաքում Թբիլիսիի փողոցներում բժշկական դիմակներ կրող մարդիկ հատուկենտ էին։
Մարտի 3-ին, երբ Հայաստանի պատվիրակության անդամներն ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը լուսաբանող ԶԼՄ ներկայացուցիչները մեկնում էին Վրաստան, «Զվարթնոց» օդանավակայանում բոլորի ջերմությունը չափեցին․ ջերմություն ունեցողներ չկային։ Օդանավակայանի աշխատակիցները կրում էին բժշկական ձեռնոցներ ու դիմակներ։
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Վրաստանի Կառավարության և խորհրդարանի ղեկավարության հետ հանդիպումներին «Ա1+»-ի թղթակիցը արձանագրեց, որ կորոնավիրուսից չեն վախենում նաև երկու երկրների ղեկավարներն ու բարձրաստիճան պաշտոնյանները։
Նկատեցինք նաեւ, որ Վրաստանի խորհրդարանում կորոնավիրուսի կանխարգելման դեմ միջոցներ էին ձեռնարկել։ Միջանցքներում ախտահանիչ հեղուկներ կային։
Պաշտոնական այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շոթա Ռուսթավելիի անվան թատրոնում հանդիպեց Վրաստանում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Թատրոնում դիմակավոր անձինք միայն անվտանգության աշխատակիցներն էին։
Հայաստան վերադառնալիս Վրաստանի օդանավակայանում ԶԼՄ-ներկայացուցիչների ջերմությունը չչափեցին, սակայն օդանավակայանի սրահում ախտահանիչ հեղուկներ կային, աշխատակիցները կրում էին բժշկական ձեռնոցներ և դիմակներ։

Коронавирус грузин не напугал – были лишь единичные случаи ношения маски
Поддержи А1+!В соседней Грузии, где есть 3 подтвержденных случая коронавируса, похоже, нет паники. В отличие от Еревана, в столице соседней страны – Тбилиси – единичные случаи, когда люди носят медицинские маски.
3-го марта, когда члены делегации Армении и представители СМИ, освещающих официальный визит премьер-министра Никола Пашиняна вылетали в Грузию, в аэропорту «Звартноц» всем измерили температуру, ни у кого не было высокой температуры. Сотрудники аэропорта носили медицинские перчатки и маски.
Во время встреч Никола Пашиняна с Правительством Грузии и руководством парламента корреспондент «А1+» констатировал, что коронавируса не боятся также главы двух государств и высокопоставленные чиновники.
Также заметили, что в парламенте Грузии предприняли меры для предотвращения коронавируса. В корридорах были дезинфицирующие жидкости.
В рамках официального визита премьер-министр Никол Пашинян в театре имени Шоты Руставели встретился с представителями армянской общины в Грузии. В театре в масках были только сотрудники безопасности.
По возвращении в Армению в аэропорту Грузии температуру представителей СМИ не измерили, однако в зале аэропорта были дезинфицирующие жидкости, сотрудники носили медицинские перчатки и маски.