«Էս պանիկան հիմնավոր չէ» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի պետական բժշկական համալսարանի Համաճարակաբանության ամբիոնի վարիչ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմենակ Համբարձումյանը քաջ ծանոթ է «Զվարթնոց» օդանավակայանի բժիշկ-համաճարակաբանների աշխատանքին։
Ասում է՝ շատ ուշադիր են, շատ լավ են աշխատում։
«Նրանք ուղղակի չեն կարողացել հասկանալ, որ ունենք հիվանդ, քանի որ էդ մարդու ջերմությունը երեք անգամ չափելուց հետո չի ունեցել»,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց նա՝ անդրադառնալովՀայաստանում նոր կորոնավիրուսի վարակի հաստատման դեպքին։
Համաճարականբանը նշեց, որ Թեհրանից ժամանած 29-ամյա քաղաքացու մոտ ջերմությունը բարձրացել է տանը, և նա, գիտակցելով իրավիճակը, կանչել է շտապօգնություն։
Խոսելով Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցում մեկուսացված անձանց մասին՝ բժիշկն ասաց, որ բացի բժշկական անձնակազմից, նրանց հետևում են նաև ոստիկանությունից։
Լրագրողի հարցին, թե ճի՞շտ է արդյոք համարում, որ կորոնավիրուսի դեպքի արձանագրումից հետո մեկուսացվել են միայն ինքնաթիռի առջևի 2 և ետևի 1 շարքերում նստածները, նա պատասխանեց, որ կան հրահանգներ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից, մեկուսացվում են շատ մոտ գտնվող մարդիկ։
Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանի խոսքերով՝ Առողջապահության համաշխարհային չափանիշներով էպիդեմիայի պարամետրը հետևյալն է՝ 7 տոկոս մահացություն, իսկ կորոնավիրուսի դեպքում 2 տոկոս է, այսինքն՝ էպիդեմիա չէ կորոնավիրուսը։
«Նույն ժամանակահատվածում, երբ որ կորոնավիրուսից մահացել է 3,5 հազար մարդ, 100 հազար մարդ մահացել է սովորական գրիպից։ Եվ համեմատելու չեն։ Էս պանիկան հիմնավոր չէ»,- շեշտեց Պողոսյանը։
Սպառողների միության նախագահը նաև նշեց, որ դիմակալը (ռեսպիրատոր) կարող է փոխարինվել նաև 2-3 շերտանոց մառլայով (շղարշ)։
Ըստ Արմենակ Համբարձումյանի՝ եթե կարանտինային միջոցառումները կատարվեն ըստ համապատասխան նորմերի, ապա դրանք բավարար են՝ հիվանդության կանխարգելման համար։

«Эта паника необоснованна» (видео)
Заведующий кафедрой эпидемиологии Ереванского государственного медицинского университета, доктор медицинских наук, профессор Арменак Амбарцумян хорошо знает работу медиков-эпидемиологов в аэропорту «Звартноц».
Говорит: они очень внимательны, очень хорошо работают.
«Они просто не смогли понять, что у них есть больной, поскольку у этого человека после трехкратного измерения температуры ее не было», - во время пресс-конференции сказал он, обратившись к случаю подтверждения инфекции нового коронавируса в Армении.
Эпидемиолог отметил, что у 29-летнего гражданина, прибывшего из Тегерана, температура повысилась дома, и он, осознавая ситуацию, вызвал скорую помощь.
Говоря о лицах, изолированных в гостинице «Голден Пелис» в Цахкадзоре, врач сказал, что помимо медицинского персонала, за ним следят и из полиции.
На вопрос журналиста, считает ли он правильным, что после зафиксированного случая коронавируса были изолированы только сидячие на 2 рядах спереди и 1 ряду сзади, он ответил, что есть указания Всемирной организации здравоохранения, изолируются люди, находящиеся очень близко.
По словам председателя Союза потребителей Армена Погосяна, по всемирным критериям здравоохранения параметры эпидемии следующие: 7% смертности, а в случае коронавируса – 2%, т. е. коронавирус – это не эпидемия.
«За тот же период, когда от коронавируса умерло 3,5 тысяч человек, 100 тысяч человек скончались от обычного гриппа. Это несравнимые цифры. Эта паника необоснованна», - подчеркнул Погосян.
Председатель Союза потребителей также отметил, что респиратор может быть заменен на 2-3-слойную марлю.
По мнению Арменака Амбарцумяна, если карантинные меры будут проводиться по соответствующим нормам, их достаточно для предотвращения заболевания.