Մեկուսացվել է 32 անձ, նրանք գտնվում են Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցում․ Արսեն Թորոսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի համոզմամբ՝ նախարարության կողմից իրականացվող միջոցառումները՝ համաճարակային նոր կորոնավիրոսով վարակվածության տարածվածության մուտքը կանխարգելելու ուղղությամբ, համապատասխանում են բոլոր չափանիշներին։
«Ուրախությամբ կարող ենք ասել, որ մեր կողմից իրականացված միջոցառումները, որոնք սկսել են հունվարի 22-ից, բավականին էֆեկտիվ են եղել, և մենք այսքան ժամանակ չենք ունեցել բերովի դեպք։ Դրանք են եղել թե՛ լոկալ միջոցառումները, և թե՛ տարբեր ռիսկի գոտում գտնվող քաղաքացիների նկատմամբ սահմանափակումների կիրառումը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Արսեն Թորոսյանը։
«Մեր կողմից կատարվող միջոցառումները առնվազն թույլ են տալիս առավելագույնս կանխարգելել լոկալ դեպքերը, որովհետև սա ընդամենը 1 բերովի դեպք է, որը իհարկե, մեզ նոր քայլեր անելուն է դրդում։ Կարող եմ փաստել, որ որևէ հանրային առողջապահական լուրջ վտանգ չի ներկայացնում։ Ավելին՝ նույնիսկ այդ անձի համար էլ չի ներկայացնում, որովհետև այդ անձը մեկուսացված պայմանեններում հիվանդանոցում է, և որևէ բուժական միջամտություն նրա նկատմամբ չի իրականացվում»,- հավելեց նախարարը։
Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ մինչ օրս կատարել են 117 թեստ, որոնցից միայն մեկն է հաստատվել։ «Մեկուսացվել է 32 անձ, ինքնաթիռներից մեկում ուղևորները եղել են 82-ը, իսկ երկրորդում՝ 52-ը»,- ասաց նա։ Նախարարն ասաց, որ մեկուսացված անձինք գտնվում են Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցում։
Արսեն Թորոսյանը հորդորեց չգնալ հյուրանոց և չխոչընդոտել նախարարության աշխատանքները։ Նախարարը նաև անդրադարձ կատարեց տնտեսության վրա կորոնավիրուսի հնարավոր ազդեցությանը։ Նա նշեց, որ այցելել է Իրանից Հայաստան եկող բեռնափոխադրումների մաքսային կետ, որտեղ անձնակազմի հետ շփումը մինիմալացված է։
«Բոլորը պաշտպանիչ դիմակներ ունեն, մեր աշխատակիցները 24 ժամ տեղում են, ոստիկանները նույնպես 24 ժամ հսկում են։ Պարզապես բեռների փոխադրում է լինում իրանական մեքենաներից հայկական մեքենաներ, և իրանական մեքենաները ոստիկանության ուղեկցությամբ հետ են մեկնում Իրան։ Դա շատ կարևոր ուղղություն է մեր տնտեսության համար։ Եթե չեմ սխալվում, մեր ներկրման 20 տոկոսը իրանական ուղղությամբ է»,- նկատեց Արսեն Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ այս գիշեր կորոնավիրուսով հիվանդացության դեպք է հաստատվել։ Պացիենտը ՀՀ 29 տարեկան քաղաքացի է, տղամարդ, ով կնոջ հետ օդանավով ժամանել է փետրվարի 28-ին, Թեհրանից։

Изолированы 32 человека, они находятся в гостинице «Голден Пелес» в Цахкадзоре: Арсен Торосян (видео)
Поддержи А1+!Oб этом заявил министр здравоохранения РА Арсен Торосян на пресс-конференции 1 марта, представив подробности первого подтвержденного случая коронавируса в Армении.
«Согласно последним данным, у гражданина, у которого был подтвержден коронавирус, в настоящее время нет симптомов, несмотря на высокую температуру в момент обращения. Отмечу, что у его жены тест на вирус показал отрицательный результат», - сказал министр. Он сообщил, что на данный момент проведено 117 тестирований, одно из которых с положительным результатом.
Министр заверил, что в стране осуществляются все необходимые меры. Он отметил, что на внеочередном заседании правительства было принято решение ограничить пассажирское сообщение с Ираном, за некоторыми исключениями: граждане РА могут вернуться в Армению, а граждане Ирана могут вернуться в Иран.
«Часто упоминалось, почему граница не была полностью закрыта. Отмечу, что Конституция РА не может ограничивать въезд граждан РА. Поэтому наши граждане имеют право вернуться в свою страну», - сказал он.
Министр отметил, что с момента переезда граждан Армении из Ирана в Армению специалисты работали с ними уже в Тегеране. Их сопровождали врачи, проводили осмотры, все были обеспечены защитными масками. Тот же контроль продолжался в Ереване. Один из пассажиров, не имевший жалоб, уехал домой. Почему не был организован карантин? Отвечая на вопрос, министр отметил, что не было доказано, что это действенный инструмент.
«Пассажиры, прибывающие из Тегерана в Армению, покинули аэропорт через отдельный выход. Если в самолете обнаружен больной коронавирусом, рекомендуется изолировать по два ряда сидений перед и за тем местом, где сидел больной, а также пассажиров рядом с ним, что мы и делаем. Изолирован человек, который перевозил пациента и его жену, он не был водителем такси. То же касается поездки в больницу. Он был перевезен на машине скорой помощи, и сотрудники также были изолированы. Мы держим всех под контролем. Наши противоэпидемические меры соответствуют всем стандартам. Говорить об упущениях просто излишне», - сказал он.
Министр напомнил, что превентивные меры были введены с 22 января, что дало свой результат, локальных вспышек нет, пока это только единичный случай.
Что касается нынешнего движения армяно-иранской границы, министр отметил, что перевозка грузов в РА разрешена по специальной процедуре. На местах работают специалисты и полиция.