Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքը․ Փաշինյանն առաջարկում է չեղարկել Մարտի 1-ի երթը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է, որ Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքը։
«Սիրելի հայրենակիցներ, մոտ երկու ժամ առաջ կորոնավիրուսով հիվանդացության հաստատված դեպք ունեցանք՝ ցավոք։ Պացիենտը ՀՀ 29 տարեկան քաղաքացի է, տղամարդ, ով կնոջ հետ օդանավով ժամանել է փետրվարի 28-ին, Թեհրանից։
Նա ինքն է դիմել բժշկի եւ նրա վիճակը լավ է. հիվանդանոց դիմելու պահին ջերմություն ունեցել է, հիմա նույնիսկ ջերմություն չունի։ Նախնական թեսթը դրական արդյունք է տվել, կրկնակի թեսթի արդյունքները հայտնի են դարձել Երեւանի ժամանակով գիշերը ժամը երեքին։
Հատկանշական է, որ պացիենտի կնոջ թեսթի պատասխանը բացասական է։ Այսինքն՝ նրա մոտ վիրուս չի հայտնաբերվել։ Այժմ կառավարությունը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության սահմանած կանոններով անհրաժեշտ միջոցառումներ կձեռնարկի։
Պացիենտի հետ ռիսկային շփում ունեցած մարդիկ կմեկուսացվեն։ Նշեմ նաեւ, որ Թեհրանից ժամանած օդանավի մեջ, ինչպես եւ նախատեսել էինք, եղել են ՀՀ քաղաքացիներ եւ չվերթով ապահովվել է հայրենիք վերադառնալու նրանց անքակտելի իրավունքը։
Թեհրանում եւ օդանավի մեջ բոլորը ուղեւորները եղել են դիմակներով, օդանավից եւ օդանավակայանում ուղեկցվել են հատուկ կարգով, ոչ անհրաժեշտ շփումներ չունենալու համար։
Հայտնի է սահմանապահ ծառայության այն աշխատակիցը, որը ձեւակերպել է պացիենտի եւ նրա կնոջ մուտքը ՀՀ։ Ի դեպ, սահմանապահները նույնպես եղել են դիմակներով եւ բժշկական ձեռնոցներով։
Այն տաքսիները, որոնցով պացիենտը օդանավակայանից տուն եւ տնից հիվանդանոց են եկել՝ կհայտնաբերվեն եւ նրանց վարորդները նույնպես կմեկուսացվեն։ Մեկուսացված քաղաքացիների համար ապահովվելու ենք բարձր մակարդակի հյուրանոցային, սակայն առանձնացված պայմաններ։ Ընդհանուր առմամբ այսօր կմեկուսացվի մոտ 30 քաղաքացի։
Լույսը բացվելուն պես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչությունում կքննարկենք Մարտի 1-ի երթը չեղարկելու հարցը։ Իմ առաջարկը լինելու է երթը չեղարկել։
Բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները ձեռնարկվում են՝ վիրուսի տարածում թույլ չտալու համար։ Ժամը 12.00-ին առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ասուլիս կհրավիրի եւ կհայտնի այդ պահին հայտնի տեղեկատվությունը։
Կոչ եմ անում պահպանել հանգստություն, վստահել միայն կառավարության եւ պաշտոնական մարմինների կողմից տարածվող լուրերին, ինչպես նաեւ կիրառել վարակի տարածումը կանխարգելող՝ Առողջապահության նախարարության կողմից խորհուրդ տրվող միջոցները»։
Ավելի ուշ վարչապետը եւս մեկ գրառում է արել․
«Հատկանշական է, որ կորոնավիրուսով վարակված ՀՀ քաղաքացու կնոջ մոտ այս պահին վարակ չի հայտնաբերվել։
Իհարկե, այստեղ կարող է դեր ունենալ ինկուբացիոն շրջանը, այսինքն՝ տեսականորեն հնարավոր է, որ վիրուսը դեռեւս չի դրսեւորել իրեն։
Բայց կա նաեւ հավանականություն, որ վիրուսակիր անձի հետ շփում ունեցող մարդիկ չվարակվեն, որովհետեւ վարակի տարածման համար բավարար չէ, որ մարդու օրգանիզմում վիրուսը ներկա լինի։
Վարակը փոխանցվում է այն ժամանակ, երբ վիրուսը մարդու օրգանիզմում մեծ քանակով վերարտադրվում է, շատանում, ապա եւ փոխանցվում փռշտոցի, կամ հազի կամ օդակաթիլային այլ եղանակով։
Ըստ մասնագետների, ահա, քանի դեռ վարակը մարդու մոտ չի արտահայտվել՝ տենդի, հազի, փռշտոցի միջոցով, հավանականությունը, որ նա վարակած կլինի այլ մարդկանց, շատ փոքր է։
Նկատի ունեմ՝ գրագետ միջոցառումների ձեռնարկման միջոցով վարակի տարածման կանխարգելումը իրատեսական խնդիր է։
Սիրելի հայրենակիցներ, կրկին կոչ եմ անում պահպանել սառնասրտություն, հանդարտություն, վստահել միայն կառավարության եւ պաշտոնական մարմինների կողմից տարածվող լուրերին եւ պահպանել կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող՝ Առողջապահության նախարարության կողմից առաջարկված միջոցները»։
Այս առթիվ Ֆեյսբուքի իր էջում գրառում է արել նաեւ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը․
«Մոտ 2 ժամ առաջ, կրկնակի քննությամբ հաստատվեց նոր կորոնավիրուսի առկայությունը Իրանից ժամանած մեր քաղաքացու մոտ։
Դեպքի մանրամասները և ձեռնարկված միջոցառումները կներկայացնեմ վաղը ժամը 12:00 առողջապահության նախարարությունում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ»։

В Армении зарегистрирован первый случай заражения коронавирусом: Пашинян предлагает отменить шествие 1-го Марта
Премьер-министр РА Никол Пашинян сообщил на своей странице в Фейсбук, что в Армении зарегистрирован первый случай заражения коронавирусом.
«Дорогие соотечественники, около двух часов назад у нас, к сожалению, появился подтвержденный случай заражения коронавирусом. Пациент – 29-летний гражданин РА, мужчина, который с женой прилетел на самолете 28-го февраля из Тегерана.
Он сам обратился к врачу, он в хорошем состоянии, с момент обращения в больницу у него была температура, сейчас даже нет температуры. Предварительный тест дал положительный результат, результаты повторного теста стали известны в три часа ночи по ереванскому времени.
Примечательно, что ответ теста супруги пациента отрицательный. То есть у нее вирус обнаружен не был. Сейчас правительство по правилам, установленным Всемирной организацией здравоохранения, предпримет необходимые меры.
Люди, имевшие рискованное общение с пациентом, будут изолированы. Также отметим, что в самолете, прибывшем из Тегерана, как мы и предусматривали, были граждане РА, и этим рейсом мы обеспечили их неотъемлемое право на возвращение на родину.
В Тегеране и в самолете все пассажиры были в масках, из самолета и в аэропорту их сопровождали в специальном порядке, чтобы не было ненужных контактов.
Известен сотрудник пограничной службы, оформивший въезд в РА пациента и его супруги. Кстати, пограничники также были в масках и медицинских перчатках.
Такси, на которых пациент приехал из аэропорта домой и из дома в больницу, будут обнаружены и их водители также будут изолированы. Для изолированных граждан мы обеспечим высокого уровня гостиничные, однако обособленные условия. В целом сегодня изолируют около 30 граждан.
Ранним утром в правлении партии «Гражданский договор» мы обсудим вопрос отмены шествия 1-го Марта. Мое предложение будет отменить шествие.
Предпринимаются все необходимые меры для предотвращения распространения вируса. В 12.00 министр здравоохранения Арсен Торосян созовет пресс-конференцию и сообщит известную на данный момент информацию.
Призываю сохранять спокойствие, доверять только информации, распространяемой правительством и официальными органами, а также применять меры, предотвращающие распространение инфекции, рекомендуемые Министерством здравоохранения».
Позднее премьер-министр сделал еще одну запись:
«Примечательно, что у супруги гражданина РА, зараженного коронавирусом, на данный момент инфекции не обнаружено.
Конечно, здесь может играть роль инкубационный период, т. е. теоретически возможно, что вирус пока не проявил себя.
Но есть также вероятность, что лица, контактировавшие с зараженным лицом, не заразятся, потому что для распространения вируса недостаточно, чтобы вирус присутствовал в организме человека.
Вирус передается тогда, когда вирус в большом количестве воспроизводится в организме человека, увеличивается, и затем передается посредством чихания или кашля либо иным воздушно-капельным способом.
По мнению специалистов, пока инфекция в человеке не выражается в виде лихорадки, кашля, чиханья, вероятность, что он заразил других людей, очень низкая.
Имею в виду, посредством предпринятия грамотных мер, предотвращение распространения инфекции – реалистичная задача.
Дорогие граждане, вновь призываю соблюдать хладнокровие, терпение, доверять только информации, распространяемой правительством и официальными органами, и соблюдать предлагаемые Министерством здравоохранения правила, предотвращающие распространение коронавируса».
В связи с этим на своей странице в Фейсбук также сделал запись министр здравоохранения Арсен Торосян:
«Около 2 часов назад, посредством повторного обследования было подтверждено наличие нового коронавируса у нашего гражданина, прибывшего из Ирана.
Подробности происшествия и предпринятые меры я представлю завтра на пресс-конференции в Министерстве здравоохранения, созванной в 12:00 часов».