Պատմական գործոնը պիտի հաշվի առնենք․ Հրայր Ուլուբաբյանը՝ Արցախյան հիմնախնդրի մասին (տեսանյութ)
«32 տարի անց մենք պետք է հասկանանք․ ի վերջո ինչո՞ւ էր տեղի ունենում ցեղասպանությունը։ Ինչո՞ւ Սումգայիթ, Բաքու։ Ինչո՞ւ 1918 թվականին ստեղծեցին Ադրբեջանը՝ էլի Բաքվում հայերին կոտորելով»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Սումգայիթում զոհվածների վստահված անձ, հրապարակախոս Հրայր Ուլուբաբյանը։
Ըստ հրապարակախոսի՝ հիմա պետք է հասկանանք, որ Թուրքիայի ձեռագիրն է և իր պանթուրանիզմի գաղափարն իրականացնում  է թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության մեջ։
Ուլուբաբյանի կարծիքով՝ Բաքվի, Մարաղայի, Սումգայիթի ջարդերի մասով իշխանությունները պետք է դիմեն միջազգային դատարան։
Անդրադառնալով Արցախյան հիմնախնդրին՝ հրապարակախոսն ընդգծեց, որ բանակցություններում պետք է հեղափոխական քայլի դեմել, քանի որ փակուղու մեջ է իրավիճակը։
«Մենք էլ ենք կողմ խաղաղ վիճակ լինի, բայց օրինական ճանապարհով լուծվի հարցը, միջազգային դատարանն է․․․ Պատմական գործոնը պիտի հաշվի առնենք։ ՄԱԿ-ում օրենք կա բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին, հռչակագիր կա, որի 3-րդ հոդվածն ասում է՝ «բնիկ ժողովուրդներն ինքնորոշվելու իրավունք ունեն»։ Այս դեպքում մենք և՛ ինքնորոշման հարցում ենք շահում, և՛ տարածքների ամբողջականության հարցով ենք մենք ճիշտ, եթե անդրադառնում ենք Ադրբեջանի ստեղծման տարիներին»,- ընդգծեց նա։

Мы должны учесть исторический фактор: Грайр Улубабян об Арцахской проблеме (видео)
«Спустя 32 года мы должны понять: в конечном итоге почему происходит геноцид? Почему Сумгаит, Баку? Почему в 1918 году создали Азербайджан, опять громя армян в Баку?», - в беседе с «А1+» сказал доверенное лицо погибших в Сумгаите, публицист Грайт Улубабян.
По словам публициста, сейчас мы должны понять, что это – почерк Турции, и она осуществляет свою идею пантюркизма и во внутренней, и во внешней политике.
По мнению Улубабяна, по части бакинских, марагских, сумгаитских погромов власти должны обратиться в международный суд.
Обратившись к Арцахской проблеме, публицист подчеркнул, что в переговорах нужно пойти на революционный шаг, поскольку ситуация тупиковая.
«Мы тоже за то, чтобы была мирная ситуация, но вопрос решился законным путем, международный суд… Исторический фактор нужно учитывать. В ООН есть закон о коренных народах, есть декларация, 3-я статья которой говорит: «коренные народы имеют право на самоопределение». В этом случае мы выигрываем и в вопросе самоопределения, и по вопросу целостности территорий мы тоже правы, если обратимся к годам создания Азербайджана», - подчеркнул он.