Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են Ստեփանակերտում բերման ենթարկված քաղաքացիներին
Փետրվարի 20-ի երեկոյան ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ահազանգ է ստացել, որ մի խումբ քաղաքացիներ քաղաքական կոչերով ուղեկցվող ավտոերթ են իրականացրել Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակի հարակից տարածքում, որի ընթացքում ոստիկանությունը բերման է ենթարկել 8 հոգու:
Պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ իր ներկայացուցիչներն այցելել են ոստիկանության Ստեփանակերտի քաղաքային վարչություն, ծանոթացել դեպքի հանգամանքներին ու հիմքերին, ինչպես նաև զրույցներ ունեցել բերման ենթարկված անձանց հետ:
Պաշտպանի ներկայացուցիչները պարզաբանումներ են պահանջել ոստիկանությունից՝ քաղաքացիներին բերման ենթարկելու հիմքերի, նրանց կարգավիճակի և վարվող ընթացակարգերի հետ կապված: Ոստիկանությունը պարզաբանել է, որ բերման ենթարկելու հիմքը ոստիկանության օրինական պահանջին չենթարկվելն էր, որի հետևանքով կիրառվել է վարչական ձերբակալում:
Պաշտպանի ներկայացուցիչները հատուկ ուշադրություն են դարձրել ազատազրկված անձանց հանդեպ վերաբերմունքի և օրենսդրությամբ նախատեսված ընթացակարգերի վարման վրա: Նրանք բերման ենթարկված անձանց պարզաբանել են իրենց իրավունքներն ու դրանց պաշտպանության մեխանիզմները: Պաշտպանի ներկայացուցիչներն արձանագրել են, որ բերման ենթարկված բոլոր 8 անձինք ազատ են արձակվել երեք ժամվա ընթացքում:

Представители омбудсмена посетили граждан, подвергнутых приводу в Степанакерте
Вечером 20 февраля аппарат Защитника прав человека Республики Арцах получил сигнал, что группа граждан на территории, прилегающей к площади Возрождения Степанакерта, осуществила автопробег, сопровождаемый политическими призывами, в ходе которого полиция подвергла приводу 8 человек.
По поручению омбудсмена, его представители посетили городское управление полиции Степанакерта, ознакомились с обстоятельствами инцидента, а также провели беседы с подвергнутыми приводу лицами.
Представители омбудсмена потребовали разъяснений от полиции в связи с основаниями задержания граждан, их статусом и проводимыми процедурами. Полиция пояснила, что основанием для задержания послужило неподчинение законному требованию полиции, в результате чего был применен административный арест.
Представители омбудсмена обратили особое внимание на отношение к лицам, лишенным свободы, и соблюдение процедур, предусмотренных законодательством. Они разъяснили подвергнутым приводу лицам их права и механизмы их защиты. Представители омбудсмена констатировали, что все 8 лиц, подвергнутых приводу, были освобождены в течение трех часов.