Արմեն Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել
Հայտնի դիրիժոր, Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ Յուրի Դավթյանի մահվան կապակցությամբ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել դիրիժորի ընտանիքին:
«Յուրի Դավթյանի գործունեությունը և վաստակը մեր մշակույթի անբաժանելի մասն են: Հանդիսանալով մեր ժամանակների լավագույն դիրիժորներից մեկը՝ նա, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի պետական ակադեմիական թատրոնի, Հայաստանի հեռուստառադիոպետկոմի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխա­վոր դիրիժոր լինելուց բացի, ղեկավարել է նաև մի շարք համբավավոր նվագա­խմբեր, այդ թվում՝ ԽՍՀՄ պետական, Մոսկվայի Մեծ թատրոնի, Մարիինյան թատրոնի և այլ նվագախմբեր։
Անկեղծորեն ցավակցում եմ անվանի դիրիժորի ընտանիքին, հարազատներին ու երկրպագուներին և կիսում նրանց վիշտը»,-ասված է նախագահի ուղերձում։

Армен Саркисян выразил соболезнования
В связи с кончиной известного дирижера, народного артиста Республики Армения Юрия Давтяна президент Республики Армения Армен Саркисян направил телеграмму соболезнования семье дирижера.
“Деятельность и заслуги Юрия Давтяна являются неотъемлемой частью нашей культуры. Будучи одним из лучших дирижеров нашего времени, он, кроме того, что был главным дирижером Государственного академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна, Симфонического оркестра телерадиогоскома Армении, руководил также и рядом именитых оркестров, в том числе Государственным оркестром СССР, оркестром Большого театра, Мариинского театра и другими оркестрами.
Искренне соболезную семье, родным и поклонникам творчества известного дирижера и разделяю их скорбь”, - говорится в послании президента.