86700634_1038097886553537_2213621669002477568_n
Ցանկացած քաղաքական իշխանություն կարող է յուրաքանչյուր պահի Սահմանադրության մեջ կատարել փոփոխություններ և ազատվել Սահմանադրական դատարանի իր համար անցանկալի դատավորներից,- ասում է «Ադեկվատ» միաբանության անդամ, իրավաբան Գարեգին Պետրոսյանը։
Նա վստահ է՝  հանրաքվեի  նպատակը օրվա քաղաքական իշխանությանը հլու-հնազանդ ծառայող Սահմանադրական դատարան ունենալն Է․  «Սա հակապետական նպատակ է, և կարծում եմ՝ այս փոփոխությունները  արվում են նախ և առաջ նրա համար, որ  Արցախի հարցում հնարավոր են անցանկալի զարգացումներ և  դրանց վերաբերող  համապատասխան միջազգային պայմանագրեր։ Այսօրվա Սահմանադրական դատարանը այս կազմով, տվյալ պայմանագրերը Սահմանադրությանը համապատասխան չի ճանաչի։ Իսկ օրվա քաղաքական իշխանությանը պետք է, որ այս հարցերը Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչվեն»։
Խոսելով «Այո»-ի և «Ոչ»-ի շտաբների մասին՝ նա ասաց, որ պետք է սպասել մինչև օրվա վերջ։ Չնայած խորհրդարանական ընդդիմությունը հրաժարվել է ստեղծել «Ոչ»-ի շտաբ, Գարեգին Պետրոսյանն ասում՝  նրանք հնարավորությունն ունեն մինչև օրվա վերջ փոփոխել իրենց որոշումը։

86700634_1038097886553537_2213621669002477568_n
Любая политическая сила может в любом момент внести поправку в Конституцию и освободиться от нежелательных для нее судей Конституционного суда, - говорит член единства «Адекват», юрист Гарегин Петросян.
Он уверен: цельл митинга – иметь Конституционный суд, верно служащий нынешней политической власти: «Это – антигосударственная цель, и думаю, что эти поправки делаются прежде всего для того, чтобы были возможны нежелательные развития событий по арцахскому вопросу и относящиеся к ним международные договора. Сегодня Конституционный суд в нынешнем составе данные договора не признает соответствующими Конституции. А сегодняшние политические власти нужны, чтобы эти вопросы были признаны соответствующими Конституции».
Говоря о штабах «Да» и «Нет», он сказал, что нужно подождать до конца дня. Несмотря на то, что парламентская оппозиция отказалась создать штаб «Нет», Гарегин Петросян говорит: у них есть возможность до конца дня изменить свое решение.