Սիրիայի խորհրդարանը քվեարկության կդնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը
Սիրիայի խորհրդարանը փետրվարի 13-ին կքննարկի և քվեարկության կդնի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Սիրիայի խորհրդարանի քարտուղար Ռամի Սալեհը: Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթը փոխանցում է, որ օրակարգը կներառնի Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության հանձնախմբի կողմից ներկայացված 20-րդ դարում Օսմանյան կայսրության թուրք իշխանավորների կողմից Հայոց ցեղասպանության եւ Սիրիայի ժողովրդի այլ ներկայացուցիչների ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը հաստատող բանաձեւը։
Սիրիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Նորա Արիսյանը նշել է, որ ավելի քան 30 երկրի խորհրդարաններ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ Սիրիայի խորհրդարանը հատուկ նիստով հարգանքի տուրք է մատուցել 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրի զոհերի հիշատակին:

Парламент Сирии поставит на голосование резолюцию о признании Геноцида армян
Парламент Сирии 13 февраля обсудит и поставит на голосование резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил секретарь парламента Сирии Рами Салех. Еженедельник “Гандзасар”, издаваемый в Алеппо, сообщает, что повестка дня включит представленную комиссией парламентской дружбы Сирия-Армения резолюцию, подтверждающую признание и осуждение Геноцида армян турецкими властями Османской империи в 20 веке и Геноцида и других представителей сирийского народа.
Депутат-армянин парламента Сирии Нора Арисян отметила, что парламенты более 30 стран признали Геноцид армян, а парламент Сирии на специальном заседании воздал дань памяти жертв величайшего преступления начала 20-го века.