Բոտուլիզմի դեպք Չարենցավանում․ թունավորվել են պահածոյացված շուշանի թթվից
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 6-ին Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքում արձանագրվել է բոտուլիզմի դեպք՝ 2 տուժածով:
Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ թունավորման պատճառը տնային պայմաններում պատրաստված պահածոյացված շուշանի թթուն է: Այս պահին հիվանդները գտնվում են «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում և ստանում համապատասխան բուժում: Նրանց վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության։
Հիշեցնում ենք, որ բոտուլիզմով ախտահարված սննդամթերքը կարող է չփոխել իր համը, հոտը, գույնը և տեսքը:
Հիվանդության ախտանշաններն են` ընդհանուր թուլություն, սրտխառնոց, փսխում, գլխապտույտ, գլխացավ, ցավեր որովայնի շրջանում, շնչահեղձություն, տեսողության խանգարում (աչքերի առջև մշուշ, ցանց), երկտեսություն, ձայնի փոփոխություն (խռպոտություն, ռնգախոսություն), բերանի չորություն, կլման ակտի խանգարում: Հիվանդության ախտանշաններն ի հայտ են գալիս 2-3 ժամից մինչև 10 օրվա ընթացքում:
Բոտուլիզմից խուսափելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է.
- խուսափե´ք տնային պայմաններում պատրաստված պահածոների օգտագործումից,
- տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներն օգտագործելուց առաջ ենթարկե´ք ջերմային մշակման` պահածոյի պարունակությունը եռացնելով 20-25 րոպե,
- մի´ գնեք տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներ շուկայից կամ պատահական անհատներից,
- առաջին ախտանշաններն ի հայտ գալուն պես անմիջապես դիմե´ք բժշկի:
Նշենք, որ բոտուլիզմը սննդային ծանր թունավորում է, որի հարուցիչը Clostridium botulinum-ն է: Հիվանդության հարուցիչը գտնվում է արտաքին միջավայրում` հողի մեջ սպորների ձևով, որտեղից էլ անցնում է բանջարեղենի, կանաչեղենի վրա: Նշված հարուցչի աճի և զարգացման համար անհրաժեշտ են անօդ պայմաններ, որտեղ բազմանում և արտադրում են թույն: Նման պայմաններ ստեղծվում են կափարիչներով հերմետիկ փակված պահածոներում: Հարուցչի ոչնչացումը կատարվում է միայն հատուկ սարքերում` ավտոկլավներում բարձր ճնշման (1.5-2 մթնոլորտ) և 120-1300C ջերմաստիճանի ազդեցության տակ, որոնք առկա են միայն պահածո արտադրող կազմակերպություններում, իսկ տնային պայմաններում հնարավոր չէ իրականացնել:

Случай ботулизма в Чаренцаване: отравились от консервированного шушана
Поддержи А1+!В городе Чаренцаван Котайкской области Армении 6 февраля зарегистрирован случай ботулизма с двумя пострадавшими. Министерство здравоохранения Армении сообщило, что по результатам эпидемиологического исследования причиной отравления является консервированный в домашних условиях шушан. На данный момент больные находятся в медицинском центре “Армения” и получают соответствующее лечение. Их состояние оценивается как средней тяжести.
Министерство напоминает, что продукты, пораженные ботулизмом, могут не изменять свой вкус, запах, цвет и внешний вид. Симптомами заболевания являются: общая слабость, тошнота, рвота, головокружение, головная боль, боли в области живота, удушье, нарушение зрения (туман перед глазами, сетка), бифидация, изменение голоса (хриплость), сухость во рту.
Во избежание заболевания ботулизма Министерство здравоохранения вновь призывает:
- избегать употребления консервов, приготовленных в домашних условиях
- перед использованием консервов, подвергать их тепловой обработке, кипятить содержание консервов в течение 20 - 25 минут,
- не покупать консервы, приготовленные в домашних условиях, с рынка или у случайных людей
Ботулизм - тяжелое пищевое отравление, возбудителем которого является Clostridium botulinum. Он находится во внешней среде в виде споры в почве, откуда и переходит на овощи и зелень. Для роста и развития указанного возбудителя необходима безвоздушная среда, в которой он может размножаться и производить яд. Именно такие условия создаются в герметически закрытых консервах. Уничтожение возбудителя возможно только в специальных устройствах под высоким давлением - в автоклавах (1,5 - 2 атмосферы) и под воздействием температуры 120-130 градусов по Цельсию, которые присутствуют только на предприятиях по производству консервов, а в домашних условиях это невозможно.