ԵՄ կարճաժամկետ մուտքի արտոնագրերի նոր կանոններ են գործում
Ինչպես հայտնում են Հայաստանի Միգրացիոն ծառայությունից, կանոնների փոփոխությունը վերաբերում է բոլոր այն երկրների քաղաքացիներին, որոնց հանդեպ ԵՄ մուտքի արտոնագրի պահանջ է գործում։
Փոփոխությունները վերաբերում են Շենգեն գոտու 22 ԵՄ պետություններ (Ավստրիա, Բելգիա, Չեխիա, Դանիա, Էստոնիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Հունաստան, Հունգարիա, Իտալիա, Լատվիա, Լիտվա, Լյուքսեմբուրգ, Մալթա, Նիդերլանդներ, Լեհաստան, Պորտուգալիա, Սլովակիա, Սլովենիա, Իսպանիա և Շվեդիա), ինչպես նաև Իսլանդիա, Լիխտեյնշտեյն, Նորվեգիա և Շվեյցարիա մեկնելուն:
Այս երկրներից յուրաքանչյուրի կողմից տրված մեկ միասնական կարճաժամկետ վիզան վավեր է Շենգենյան բոլոր 26 երկրներում ճանապարհորդությունների համար՝ մինչև 90 օր ցանկացած 180 օրվա ընթացքում։
Այսպիսով, վիզայի և ռեադմիսիայի (հետընդունման) ընթացակարգերը միավորվել են համապարփակ և արդյունավետ միգրացիոն քաղաքականության համատեքստում։ Այս փոփոխությունները, որ ԵՄ-ի կողմից իրականացվող շարունակական աշխատանքների արդյունքն են, նոր հնարավորություններ են ստեղծում գործընկեր պետությունների համար միգրացիայի վերաբերյալ երկխոսության համար:
Իսկ կանոնավոր միգրանտների համար փոփոխությունները ավելի պարզ ընթացակարգեր են սահմանում.
- Վիզայի դիմումները կարող են ներկայացվել ծրագրված ճամփորդությունից մինչև վեց ամիս շուտ, նախկին երեքի փոխարեն,
- Այժմ ավելի հեշտ է ստանալ երկարաժամկետ (1-5 տարի) մուլտիվիզա, ինչը հաճախ ճամփորդողների համար ժամանակի և ֆինանսների տնտեսման հնարավորություն է, որովհետև նրանք այսուհետ ստիպված կլինեն դիմելու ավելի պակաս հաճախականությամբ։
- Մեծմասամբ դիմումը կարող է ներկայացվել անմիջապես քաղաքացու բնակության երկրից և, որտեղից որ հնարավոր է լրացնել ու ստորագրել այն էլեկտրոնային, մինչդեռ մինչև փոփոխությունները միայն դիմումների բնօրինակներով էին կատարվում գործարքները։
Հաճախ ճամփորդող քաղաքացիները, որոնք ունեն լավ վիզա-պատմություն, աստիճանաբար ավելի երկար վավերականության ժամկետի հաստատում կստանան՝ 1-ից 5 տարի։
Դիմումների վարման ժամկետը մնացել է անփոփոխ՝ 15 օր։
Վիզայի դիմումատուները մնացած փաստաթղթերի հետ միասին պետք է ներկայացնեն նաև վավեր առողջական ապահովագրություն։
Ընդհանուր առմամբ, վիզայի գինը 60 եվրոյից դարձել է 80 եվրո, քանի որ նախկին գինն այլևս չէր բավարարում բոլոր վարչական գործընթացները, այդ թվում անօրինական միգրացիայի վերահսկման մեխանիզմները պատշաճ իրականցնելու համար։
Սակայն մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրի շրջանակում ՀՀ քաղաքացիների համար գինը մնացել է անփոփոխ՝ 35 եվրո։
Ինչպե՞ս են ազդելու փոփոխությունները ռեադմիսիայի վրա
ԵՄ-ն մշտապես աջակցել է անդամ պետություններին անօրինական միգրանտներին իրենց երկրների տարածքից վերադարձնելու աշխատանքներում։ Եվ չնայած սեփական քաղաքացիների հետընդունումը միջազգային պարտավորություն է, անդամ պետությունները դժվարություններ են ունեցել անկանոն միգրանտներին վերադարձնելու հարցում:
Վիզայի վերանայված կանոնները ներմուծում են վիզայի քաղաքականության և հետընդունման համագործակցությանն առնչվող նոր մեխանիզմ:
Նոր կանոնների համաձայն՝ Հանձնաժողովը կկատարի կանոնավոր գնահատում, թե ինչպես են ոչ ԵՄ երկրները համագործակցում ռեադմիսիայի ոլորտում՝ հաշվի առնելով հետրևյալ ցուցանիշները.
• Տվյալ ոչ ԵՄ անդամ պետության ռեադմիսիոն որոշումների քանակը.
• Փաստացի վերադարձի քանակը ՝ դրական որոշումների հարաբերակցությամբ,
• Վերադարձի գործընթացի տարբեր փուլերում գործնական համագործակցության մակարդակը, ներառյալ ԵՄ-ում անօրինական բնակվող անձանց նույնականացնելու հարցում տրամադրվող աջակցությունը և ճանապարհորդական փաստաթղթերի ժամանակին տրամադրումը:
ԵՄ անդամ պետությունը կարող է նաև բողոք ներկայացնել Հանձնաժողով, եթե խնդիր ունի անօրինական միգրանտ քաղաքացիության երկրի հետ՝ նրան վերադարձնելու հարցում։ Հանձնաժողովը պետք է գնահատի բողոք-ծանուցումը մեկ ամսվա ընթացքում:
Դրա հիման վրա Հանձնաժողովը, անդամ պետությունների հետ համատեղ Վիզայի օրենսգրքի որոշ դրույթներ կարող է ժամանակավորապես, օրինակ՝ վիզայի դիմումների քննման ժամկետները, վավերականությունը, վիզայի վճարը, տուրքը և այլն։
Եվ ճիշտ հակառակը, եթե ոչ ԵՄ անդամ պետությունը լավ է կատարում ռեադմիսիոն պարտավորությունը, ապա Հանձնաժողովը կարող է նաև խրախուսող մեխանիզմներ կիրառել Վիզայի օրենսգրքի որոշ դրույթների նկատմամբ (վիզայի ցածր գին, արագ քննում, սեղմ ժամկետներ և այլն):

Действуют новые правила краткосрочных въездных виз ЕС
Новые правила краткосрочного въезда в страны ЕС действуют со 2 февраля. Изменение правил касается граждан всех стран, которые должны иметь визу для въезда в страны ЕС.
Изменения касаются шенгенской зоны: 22 государств ЕС (Австрия, Бельгия, Чехия, Дания, Эстония, Финляндия, Франция, Германия, Греция, Венгрия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Мальта, Нидерланды, Польша, Португалия, Словакия, Словения, Испания и Швеция), а также Исландия, Лихтенштейн, Норвегия и Швейцария).
Краткосрочная виза, выданная каждой из этих стран, действительна для путешествий во всех 26 странах шенгена до 90 дней в течение любых 180 дней.
Визовые заявления могут быть поданы за шесть месяцев раньше запланированного путешествия, вместо прежних трех. Теперь легче получить и долгосрочную (от 1 до 5 лет) мультивизу, что для часто путешествующих - возможность экономить время и финансы, потому что теперь им придется обращаться с меньшей частотой.
В большинстве случаев заявление может быть подано непосредственно из страны проживания гражданина и откуда можно заполнить и подписать его в электронном виде, в то время как до изменений сделки совершались только с оригиналами заявлений.
Часто путешествующие граждане, имеющие хорошую визовую историю, получат подтверждение более длительного срока действия в течение 1-5 лет.
Срок рассмотрения заявок остался неизменным - 15 дней.
Заявители на получение визы вместе с остальными документами должны также представлять и действительную медицинскую страховку.
В общей сложности, стоимость визы с 60 евро выросла до 80 евро, так как прежняя цена больше уже не покрывала все административные процессы, в том числе механизмы контроля за нелегальной миграцией.
Однако в рамках соглашения об упрощении визового режима для граждан Армении цена осталась неизменной - 35 евро.
“Таким образом, процедуры выдачи виз и реадмиссии  объединились в контексте всеобъемлющей и эффективной миграционной политики.
Эти изменения, которые являются результатом продолжительной работы ЕС, создают новые возможности для диалога по миграции для стран-партнеров”, - отмечается на сайте Еврокомиссии.
Пересмотренные правила выдачи виз внедряют новый механизм, связанный с визовой политикой и сотрудничеством с реадмиссией, и, как сказала в беседе с Арменпресс ответственная по связям с общественностью миграционной службы Нелли Давтян, всегда отмечалось, что для либерализации виз важно хорошее выполнение реадмиссионных соглашений, готовность страны сотрудничать в этих рамках. “Выполнение Арменией этих соглашений всегда было на 80 - 90%, что является хорошим показателем и может способствовать упрощению выдачи виз, а в дальнейшем и началу процесса их либерализации. Этими изменениями также устанавливаются механизмы карательных действий в отношении тех стран, которые не сотрудничают в рамках реадмиссионных соглашений”, - подчеркнула Нелли Давтян.
Что касается процедуры получения множественных виз, она довольно упрощена. “Предполагается, что кредитная история, как и визовая также станет очень важной. Если у тебя никогда не было нарушения визы, в следующий раз ты сможешь получить многократную визу на два, на три года и до пяти лет”, - образно сравнил ответственный по связям с общественностью миграционной службы.
Каким образом изменения ЕС повлияют на реадмиссию?
ЕС всегда поддерживал государства-члены в работе по возвращению нелегальных мигрантов на территорию их стран. И хотя реадмиссия собственных граждан является международным обязательством, государства-члены столкнулись с трудностями в вопросе возвращения нерегулярных мигрантов.
Пересмотренные правила виз внедряют новый механизм сотрудничества в области визовой политики и реадмиссии.
Согласно новым правилам, комиссия будет проводить регулярную оценку того, как страны ЕС сотрудничают в сфере реадмиссии с учетом следующих показателей:
Количество реадмиссионных решений данного государства-члена ЕС
Количество фактического возврата в соотношении положительных решений
Уровень практического сотрудничества на разных этапах процесса возвращения, включая помощь в идентификации лиц, незаконно проживающих в ЕС, и своевременное предоставление туристических документов
Государство-член ЕС также может подать жалобу в комиссию, если у него есть проблема со страной нелегального гражданства-мигранта в вопросе его возвращения. Комиссия должна оценить жалобу-уведомление в течение месяца.
Если не государство-член ЕС хорошо выполняет реадмиссионные обязательства, то комиссия может также применить поощрительные механизмы в отношении некоторых положений Визового кодекса (низкая цена визы, быстрое рассмотрение, сжатые сроки и т. д.).