Քննարկվել է Չինաստանի հետ մուտքի վիզայի ազատ ռեժիմի ժամանակավոր կասեցման նպատակահարմարությունը
Հունվարի 31-ին փոխվարաչպետ Տիգրան Ավինյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
«Հավաքվել ենք քննարկելու կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը աշխարհում, ինչպես նաև քննարկել այն միջոցառումները, որոնք անհրաժեշտ է իրականացնել Հայաստանի Հանրապետությունում, և Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ կորոնավիրուսով վարակված մարդկանց թվաքանակը  հասել է մոտավորապես 10 000-ի, որոնք հիմնականում գտնվում են Չինաստանի Ուհան քաղաքում: Այնուամենայնիվ, արդեն դեպքեր են գրանցվել ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Եվրամիությունում և Մերձավոր Արևելքում:
Կառաջարկեմ առողջապահության նախարարը ներկայացնի իրավիճակը այս պահի դրությամբ, այն միջոցառումները որոնք իրականացվել են մինչ օրս: Ինչպես նաև հետագայում ԱԳ նախարարի տեղակալը կխնդրեմ ներկայացնի ՀՀ այն քաղաքացիների իրավիճակը,  ովքեր կցանկանան վերադառնալ Հայաստանի Հանրապետություն և արդյոք այս ուղղությամբ որևէ գործողություն արվել է թե ոչ»:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով իրականացվող միջոցառումները, ինչպես նաև երկիր ժամանող քաղաքացիների նկատմամբ անհրաժեշտ վերահսկողական մեխանիզմները: Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ի հետ համատեղ ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում  կորոնավիրուսի ախտորոշման համար անհրաժեշտ լաբորատոր թեստեր ձեռք բերելու ուղղությամբ:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը նշել է, որ Չինաստանում ՀՀ դեսպանությունը շարունակական կապի մեջ է գտնվում մեր մոտ 600 քաղաքացիների հետ և իրականացնում է  անհրաժեշտ գործողությունները: Նա նաև հավելել է, որ գործընկեր երկրների հետ քննարկվում է Հուբեի նահանգում բնակվող ՀՀ քաղաքացիների կամավոր տարահանման հնարավորությունները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է Չինաստանի հետ մուտքի վիզայի ազատ ռեժիմի ժամանակավոր կասեցման նպատակահարմարությունը:
Վերջում փոխվարչապետի կողմից գերատեսչությունների ղեկավարներին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Обсудили целесообразность временного приостановления безвизового режима с Китаем
Поддержи А1+!Под руководством вице-премьера Тиграна Авиняна 31 января состоялось заседание межведомственной комиссии, координирующей работы по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения.
Тигран Авинян обратился к присутствующим: “Мы собрались, чтобы обсудить обусловленную коронавирусом эпидемиологическую ситуацию в мире, а также обсудить те мероприятия, которые необходимо осуществить в Республике Армения и за ее пределами. Хочу сообщить, что число зараженных коронавирусом людей достигло примерно 10 000 человек, которые в основном находятся в китайском городе Ухань. Уже зафиксированы случаи и в США, Канаде, в странах Евросоюза и на Ближнем Востоке.
Предлагаю министру здравоохранения представить ситуацию на данный момент, те мероприятия, которые были проведены до сих пор. После замминистра ИД попрошу представить информацию о гражданах Армении, желающих вернуться в Республику Армения, и были ли предприняты какие-либо действия в этом направлении”.
Министр здравоохранения Арсен Торосян представил мероприятия, осуществляемые с целью предотвращения распространения коронавируса, а также необходимые контрольные механизмы в отношении прибывающих в страну граждан. Арсен Торосян отметил, что совместно с МИД Армении ведутся интенсивные работы по приобретению лабораторных тестов, необходимых для диагностики коронавируса.
Заместитель министра иностранных дел Авет Адонц отметил, что посольство Армении в Китае находится на постоянной связи с около 600 нашими гражданами и осуществляет необходимые действия. Он также добавил, что со странами-партнерами обсуждаются возможности добровольной эвакуации граждан Армении, проживающих в провинции Хубей.
В ходе заседания была обсуждена целесообразность временного приостановления безвизового режима с Китаем.