Նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ուկրաինայի նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ուկրաինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուլեբան:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել և հաջողություններ է մաղթել նորանշանակ դեսպանին՝ համոզմունք հայտնելով, որ նա իր փորձն ու կարողությունները կծառայեցնի երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Կողմերը նշել են, որ երկու երկրներն ու ժողովուրդները միմյանց հետ կապված են պատմական խորը արմատներով, ինչն ամուր հիմք է ստեղծում հայ-ուկրաինական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ երկու երկրների հարաբերություններում ավելի գործնական քայլեր կատարելու ժամանակն է՝ նշելով, որ համագործակցության հնարավորությունները շատ ավելին են, քան ներկա մակարդակն է:
Ուկրաինայի դեսպանն ընդգծել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորն՝ առավել ամրապնդելու և առաջ մղելու տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխշահավետ գործակցությունը:
Խոսելով տնտեսական համագործակցության ընդլայնման մասին՝ զրուցակիցները կարևորել են տնտեսական հարցերով հայ-ուկրաինական համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքն այդ ուղղությամբ: Համագործակցության ավանդական ոլորտներին զուգահեռ, նրանք կարևորել են համագործակցությունը, փորձի փոխանակումն ու համատեղ փոխշահավետ նախագծերի մշակումը նորագույն տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, սննդի անվտանգության ոլորտներում:
Որպես համագործակցության արդյունավետ հարթակ, նշվել է երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցությունը և ձևավորված բարեկամական խմբերի աշխատանքը:
Բարձր է գնահատվել Ուկրաինայի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում ակտիվորեն ներգրավված հայ համայնքի դերը՝ որպես երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում կամրջող օղակ:

Новоназначенный посол Украины в Армении вручил Армену Саркисяну верительные грамоты (видео)
Президенту Армении Армену Саркисяну вручил верительные грамоты чрезвычайный и полномочный посол Республики Украины в Республике Армения Иван Кулеба.
Президент Саркисян поздравил и пожелал успехов новоназначенному послу, выразив уверенность, что он послужит укреплению отношений между двумя странами.
Стороны отметили, что обе страны и оба народа связаны друг с другом глубокими историческими корнями, что создает прочную основу для дальнейшего развития армяно-украинских отношений.
Президент Саркисян сказал, что настало время для более практических шагов в отношениях двух стран, отметив, что возможности сотрудничества намного больше нынешнего уровня.
Посол Украины подчеркнул, что сделает все возможное для укрепления и продвижения двустороннего взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Говоря о расширении экономического сотрудничества, собеседники отметили важность активной работы Армяно-украинской межправительственной комиссии по экономическим вопросам, ведущейся в этом направлении. Наряду с традиционными сферами сотрудничества они отметили и важность сотрудничества, обмена опытом и разработки совместных взаимовыгодных проектов в сферах новейших технологий, сельского хозяйства и безопасности продуктов питания.
В качестве эффективной площадки сотрудничества было отмечено и сотрудничество между парламентами двух стран и работа сформированных групп дружбы.
Высоко была оценена роль армянской общины, активно вовлеченной в общественно-политическую, экономическую и культурную жизнь Украины, как связующего звена в укреплении дружественных отношений между двумя странами.